„Golubovi“ preleteli „Jezero“

Kategorija: Košarka

Nažalost, i deveti pohod košarkaša kragujevačkog Radničkog na prvu pobedu u Košarkaškoj ligi Srbije okončan je neuspehom. Subotički Spartak je sinoć odneo bodove iz „Jezera“ rezultatom 66:78 (17:10, 13:22, 16:22, 20:14) i domaći tim ostavio prikovanim za dno tabele.

Četi Bojana Kusmuka nikako da krene. Evidentan je pomak u igri ekipe Radničkog iz kola u kolo, naročito kada je u pitanju voljni momenat, ali nekako pobede izmiču. Tako je bilo i sinoć protiv subotičkih „golubova“, koji su predvođeni trenerom Nenadom Čankom došli u „Jezero“ po dva boda, neophodna za ostanak u samom vrhu tabele. Kragujevčani su pružili i više nego dostojan otpor favoritu, ali su ih očajni procenti šuta i propusti u odbrani kada se utakmica lomila sprečili da urade nešto više.

Odlično je Radnički startovao i poveo sa 6:2, a zatim je uz dobru odbranu i raspoloženog Kljajevića pod košem došao do maksimalnih 17:10 na isteku prve četvrtine.

Početak druge deonice obeležio je Dejan Pejić, koji je za nepuna dva minuta vezao devet poena i doneo „golubovima“ izjednačenje – 19:19. Na sve to Subotičani su zaigrali i angažovanije u odbrani, pa su ubrzo došli i do vođstva od tri poena (21:24).

Radnički na sve to nije imao spreman odgovor. Bezopasni u šutu spolja, Kragujevčani su isključivo zahvaljujući borbenosti i energičnosti, pre svega kapitena Milosavljevića i Pavlovića, uspevali da „na mišiće“ iščupaju po koji poen do kraja četvrtine koju su završili sa minusom od dva poena (30:32) i šutem za tri poena 0/10.

Na startu treće četvrtine razigrao se mladi Nikola Tanasković, ali je stigao odgovor sa druge strane od Filipa Lukovića, koji je odigrao sjajnu mini rolu sa sedam ubačenih poena, dovoljno da svoj tim održi u igri.

Usledio je prazan hod u igri oba tima, koji je prekinuo Hristov trojkom u 28. minutu, čime je svoju ekipu doveo na korak od dvocifrene prednosti (41:50), koja je pak dosegnuta samo dva minuta kasnije (43:54). Tek na isteku treće deonice kapiten Đorđe Milosavljević je pogodio prvu trojku za domaći tim iz četrnaestog pokušaja za 46:54 posle trideset minuta utakmice.

Početkom poslednjeg kvartala Radnički opet ulazi u kontraritam. Nesigurni u šutu, čak i iz otvorenih pozicija, Kragujevčani su uglavnom pronalazili pogrešna rešenja u napadu, što je rezultovalo greškama ili šutevima iz nepovoljnih situacija.

Ponovo se tražio Kljajević pod košem, kao maltene jedina sigurna opcija u napadu, ali iskusni centar kragujevačkog tima više nije imao snage da se bori protiv dva, ponekad i tri protivnička igrača u reketu, pa je na kraju počeo da gubi koncentraciju, a i živce, tako da je zaradio i tehničku grešku.

Izgledalo je da Kragujevčani polako počinju da tonu, ali onda je kapiten Milosavljević pogodio trojku, nadovezao se potom i Strahinja Jovanović sa dva poena, pa se Radnički primakao na samo četiri poena zaostatka (53:57), što je bilo dovoljno da se probudi publika u „Jezeru“.

Trener Spartaka Nenad Čanak je ekspresno reagovao vraćanjem na parket Nikole Tanaskovića, a to se ispostavilo kao pravi potez. Mladi krilni centar je ubrzo vezao šest svojih poena i prekinuo nalet domaćeg tima. Usledila je tehnička greška Kojoviću iz koje je Radnički profitirao samo jedan poen, pa su na isteku 36. minuta gosti iz Subotice imali prednost od devet poena (56:65).

Milosavljević i Pavlović su ponovo probudili svoj tim iz letargije kreirajući seriju 5:0, ali je hladnokrvni Pejić potom ostao sam na šutu za tri poena, što je znalački kaznio za 61:68 u 38. minutu. Posle poena Pavlovića sa linije penala za 63:68, Hristov je pogodio još jednu trojku za „golubove“, međutim, već u sledećem napadu vratio ju je Milosavljević na drugoj strani.

Nikolić je potom bio precizan sa linije slobodnih bacanja za 66:72, a zatim je Kljajević promašio šut sa poludistance. Pred ulazak u poslednji minut susreta Hristov je pogodio za nedostižnih 66:75, da bi nakon promašaja Jovanovića sa poludistance u narednom napadu trojkom stavio tačku na ovaj susret – 66:78.

Nikola Tanasković je sa 21 postignutim poenom i 8 skokova bio najbolji u svom timu. Pejić je dodao 16 (3/5 za tri), a kapiten Nikolić i meč-viner Hristov po 14 poena.

U ekipi trenera Kusmuka daleko najbolji bio je kapiten Đorđe Milosavljević sa 31 indeksnim poenom (22 poena, 11 skokova, 3 asistencije). Kljajević je utakmicu završio sa 14 postignutih poena, a Nikola Pavlović sa 11.

Trener Spartaka Nenad Čanak priznaje da se pribojavao gostovanja u kragujevačkom „Jezeru“, što zbog kvaliteta rivala, a što zbog nekih problema u svojoj ekipi.

– Pripremajući se za ovu utakmicu, uvideli smo da je Radnički jedna kvalitetna ekipa, koja je igrala egal sa ABA 2 ligašima, poput Dinamika i Vršca. Mi smo pre ovog meča vezali dva poraza, od Mladosti iz Zemuna i Vršca, a pri tom smo u Kragujevac došli bez dva važna igrača na centarskim pozicijama, tako da smo se prilično pribojavali ovog gostovanja. Uspeli smo da iskontrolišemo Kljajevića, jednog od najdominantnijih centara u ligi, i pogodili neke bitne šuteve u trenucima kada je Radnički pretio, što nam je na kraju donelo pobedu. – sumirao je utiske trener „golubova“ i dodao da je siguran da će kragujevački tim uspeti da izbori opstanak na kraju sezone:

– Dolaskom trenera Kusmuka Radnički igra sa mnogo više energije. Siguran sam da će ekipa da se „otvori“, kada prvi put trijumfuje. Po mom mišljenju, znajući kvalitet drugih ekipa, Radnički neće ispasti iz lige.

SPORTSKI POZDRAV: Nenad Čanak i Bojan Kusmuk

I trener Kragujevčana Bojan Kusmuk smatra da je najveći problem njegove ekipe taj gubitnički niz, koji pogubno utiče na psihu igrača u situacijama kada se meč lomi.

– Mislim da je ovih 66 poena večeras najmanji broj datih poena od kada sam ja na klupi Radničkog. Pre utakmice naglasio sam da je Spartak ekipa koja jako lepo igra, u šta smo se mogli uveriti u večerašnjem meču. Ušli su u pobedničku seriju ove sezone, što je veoma važan elemenat koji im pruža sigurnost u ovakvim utakmicama, za razliku od moje ekipe.

Žao mi je što tu početnu energiju koja je došla nakon promene trenera nismo materijalizovali. Doduše, nismo ni spremni za ovaj naporni ritam utakmica. Glavni detalj je, međutim, taj niz poraza i loš osećaj momaka. I kada dođu u situaciju da prelome utakmicu, kao da im se „odseku“ ruke i noge. Ja ih potpuno razumem, ali moramo to da ispravimo. Na ovoj utakmici imali smo bezbroj situacija u kojima su igrači ostajali sami, ali su se bojali da šutnu. – podvukao je Kusmuk.

Posle devet odigranih kola Radnički i Sloga su dve jedine ekipe u ligi sa svih devet poraza. Ono što treba naglasiti jeste da nakon gostovanja čačanskom Borcu u petak, 1. decembra od 20 časova, Kragujevčane u narednom periodu očekuju utakmice sa nešto lakšim rivalima i to mahom na domaćem parketu. To je prilika koju ekipa trenera Kusmuka mora da iskoristi kako bi došla do bodova spasa u ovom rangu takmičenja.

KOLMEN ČEKA BORAC

Utakmicu u hali „Jezero“ pratio je sa tribina i Orlando Kolmen, najnovije pojačanje kragujevačkog tima. Iako je bilo najavljeno da bi mogao da debituje protiv Subotičana, to se nije desilo.

Ipak, neophodna administrativna procedura se polako privodi kraju, pa će Amerikanac verovatno debitovati za Radnički u petak na gostovanju u Čačku.