Istorijski trijumf “Đavola“ protiv Zvezde

fk-radnicki-1923-igraci

Podvig podmlađene ekipe Radničkog 1923 i velika bruka Crvene zvezde na stadionu „Rajko Mitić“ u Beogradu, u 28. kolu Jelen Super lige, mogao bi da bude najkraći komentar onoga što su gledaoci videli juče u Beogradu i na TV ekranima. Bio je to pravi „nokaut“ šampiona i prva i istorijska pobeda ekipe Radničkog 1923, koju i u najtežim trenucima za klub, vodi trener Neško Milovanović.

Iako bodovi kragujevačkim „đavolima“ ne znače ništa za plasman, jer su već u nižem stepenu takmičenja, pobeda od 2:1 ostaće zapisana zlatnim slovima u istoriji kluba i u nezaboravnom sećanju igrača koji su je ostvarili.

Uspeh je utoliko veći, jer je postignut sa igračem manje, od 64. minuta, zbog drugog žutog katona Kovačevića, koji je morao u svlačionicu, pri vođstvu Radničkog 1923 od 1:0. Interesantno je da su strelci oba pogotka za Kragujevčane bili Goljović i Stević, momci iz omladinskog pogona kragujevačkog, još samo jedno kolo, superligaša, kojima trener Milovanović ukazuje sve više poverenja, a jedini gol aktuelni šampion postigao je iz jedanaesterca.

Fudbaleri kragujevačkog superligaša juče su nastupili u plavim rezervnim dresovima Crvene zvezde, jer im nije dozvoljeno da igraju u svojim tradicionalnim crvenim dresovima zbog boje domaćina. Predstavili su se onako kako su i želeli – u najboljem izdanju. Odigrali su borbeno i srce ostavili na terenu, posebno u drugom poluvremenu, kada su ostali sa igračem manje i zasluženo podelili veliku radost sa grupom od oko 50 svojih najvernijih „crvenih đavola“, koji su ih i juče pratili.

Početak utakmice nije nagoveštavao ovakav ishod jučerašnjeg susreta u Beogradu. Crvena zvezda je počela da opseda gol Radničkog 1923 i posle dva promašaja Ristića i Lazovića, golman Trifunović je u 14. minutu odbranio udarac Katajia sa svega nekoliko metara, iskosa sa leve strane, a odbijenu loptu Ristić je poslao preko gola. U 28. minutu, golman Rajković je izbio loptu ispred Milovanovića, posle greške odbrane Crvene zvezde. Samo minut kasnije, na drugoj strani, Orlandić i Grujić su se ispromašivali iz blizine posle ubacivanja lopte sa leve strane u peterac Kragujevčana.

Prvi ozbiljniji udarac na gol „crveno-belih“ Radnički 1923 uputio je Kovačević u 30. minutu, posle asistencije Goljovića, ali je Đorđević izbacio loptu u korner.

U 40. minutu, Trifunović je ponovo odbranio udarac Katajia, a već u narednom minutu velika radost igrača kragujevačkog superligaša, koji je došao u vođstvo od 1:0. Prvu ozbiljniju šansu Radnički 1923 je pretvorio u gol. Greškom odbrane domaćina do lopte je došao napadač Milovanović i uposlio Dejana Miljuša na levoj strani. On je izašao pred golmana Rajkovića i šutirao, ali odbijena lopta došla je do mladog Goljovića, koji je sa nekoliko metara poslao u nezaštićenu mrežu Crvene zvezde. Bio je to veliki šok za domaći tim, ali i neopisiva radost podmlađene ekipe Kragujevčana.

goljovic-zeljkoŽeljko Goljović, strelac vodećeg pogotka za Kragujevčane

U poslednjem minutu prvog poluvremenu, posle ubacivanja Kataija sa leve strane, na pet metara od gola loptu je promašio Orlandić, pa je Radnički 1923 na odmor, ipak, otišao sa prednošću od jednog gola.

U nastavku igre, Crvena zvezda je krenula da što pre preokrene rezultat, koji je bio važan za očuvanje druge pozicije na tabeli. Pokušali su Grujić i Lazović, ali je lopta završila u rukama golmana Trifunovića. U 58. minutu, posle kornera Keljevića, mladi bek Živanović je šutirao, ali je rezervni golman Kahriman, koji je zamenio povređenog Rajkovića, bio siguran.

Imao je kragujevački tim u 60. minutu šansu i da poveća prednost, kada je Dejan Miljuš umesto šuta odigrao povratnu loptu do Milovanovića, koji je ometen da uputi šut u gol. Četiri minuta kasnije Kovačević je napravio veliku grešku. Ispred svog kaznenog prostora pokušao je driblingom da izneese loptu, koju mu je oduzeo Orlandić. koga je tom priliko vezista Radničkog 1923 je povukao za dres, dobio drugi žuti karton i morao je u svlačionicu, a svoju ekipu ostavio sa igračem manje. Očekivalo se tada da će Crvena zvezda lakše doći do preokreta rezultata, ali to se nije dogodilo. U 66. minutu Trifunović je sprečio Jovića iz blizine da izjednači, a odbijenu loptu sa 18 metara, koju je uputio Katai golman Radničkog je zaustavio. U narednom minutu Trifunović je skinuo loptu sa glave Orlandića i sprečio izjednačenje.

Na drugoj strani, posle kontranapada, usledila je kazna i novi šok za domaćina. Kragujevački superligaš je i sa igračem manje povećao vođstvo na 2:0, a strelac je bio Stević. U 68. minutu, Milovanović je centrirao pred gol, a mladi ofanzivni vezista, koji igra na dvojnu registraciju i za srpskoligaša Šumadiju 1903, glavom je loptu smestio u desni gornji ugao golmana Kahrimana.

stevicNa slici: Dušan Stević, strelac drugog gola za Radnički 1923

U finišu utakmice Crvena zvezda je opsedala gol Trifunovića, ali su Gavrić i Orlandić bili neprecizni. Ipak, u 83.Beograđani su postigli gol. Posle udarca sa desne strane lopta je kaznenom prostoru pogodila Rosića u ruku i sudija Ilić iz Ćuprije pokazao je na belu tačku. Siguran sa 11 metara bio je Ristić, koji je poslao loptu pod prečku i smanjio vođstvo Radničkog 1923 na 2:1.

Do kraja utakmice šanse za izjednačenje imali su Lazović i Orlandić, ali je golman i kapiten Radničkog 1923 Trifunović ponovo bio uspešan i zasluženo poneo epitet najboljeg igrača utakmice. Pored izuzetnog zalaganja cele ekipe bio je najzaslužniji što je kragujevački tim zabeležio istorijsku pobedu juče u susretu sa Crvenom zvezdom u Beogradu. Tako je trener Neško Milovanović nadmudrio svog iskusnijeg po stažu kolegu Nenada Lalatovića i sa kamatom mu se revanširao za bod koji je beogradski tim u jesenjoj sezoni odneo sa stadiona „Čika Dača“.

Promene na tabeli nije bilo. Radnički je ostao poslednji, a Crvena zvezda konačno izgubila šampionsku titulu, koji je preuzeo Partizan, i dovela u pitanje osvajanje i drugog mesta, jer Čukarički sada zaostaje samo bod.

Crvena zvezda – Radnički 1923 1:2 (0:1)

BEOGRAD
Stadion: „Rajko Mitić“.
Gledalaca: 2.224.
Sudija: Milan Ilić (Ćuprija).
Pomoćnici: Oliver Petrović i Bojan Jovanović (obojica iz Niša).
Žuti kartoni: Jovanović (Crvena zvezda), Trifunović, Živanović, Milovanović, Goljović (Radnički 1923). Crveni karton: Kovačević (Radnički 1923) u 64. minutu.
Strelci: 0:1 Goljović 41, 0:2 Stević 68, 1:2 Ristić (iz jedanaesterca) u 84. minutu.

CRVENA ZVEZDA: Rajković (Kahriman), Petković (Gavrić), Đorđević, Mbođ, Jovanović, Ristić, Grujić, Avramovski (Stojanović), Lazović, Kataji, Orlandić.

RADNIČKI 1923: Trifunović, Živanović, B. Miljuš, Bonsu, Rosić, Keljević (Bubanja), Goljović (Stević), Kovačević, Tiodorović, D. Miljuš (Urošević), Milovanović.

Izvor: sumadijapress