Košarkaši Radničkog savladali ruski Spartak i najavili uspešan nastup u KLS-u

Kategorija: Košarka

Veliki broj kragujevačkih ljubitelja košarke okupio se sinoć u hali „Jezero“ da premijerno na delu vidi novog člana Košarkaške lige Srbije, ekipu KKK Radnički, koja je za protivnika u prijateljskom meču imala ruski Spartak iz Sankt Peterburga. Kragujevačka publika, očigledno željna dobrog basketa, mogla je da uživa u sjajnom izdanju domaće ekipe, koja je na kraju slavila sa 79:71 (31:19, 17:9, 12:17, 19:26).

Ako se po jutru dan poznaje, navijači KKK Radnički mogu da budu optimisti u pogledu nastupa njihovih ljubimaca u Košarkaškoj ligi Srbije. Ekipa trenera Zorana Todorovića je protiv Spartaka delovala izuzetno dobro, naročito u fazi odbrane. Moglo se primetiti da će igra u tranziciji biti možda i najjače oružje Kragujevčana u narednoj sezoni.

Takođe, treba pohvaliti energiju i disciplinu ovih momaka. U odbrani se tačno znalo ko šta radi, dok u napadu nije bilo prostora za neke ishitrene šuteve. Velike zasluge za sve ovo snosi trener Todorović, koji je za jako kratko vreme uspeo da izvrši selekciju igrača i uklopi ih u jednu kompaktnu celinu, uz jasnu viziju igre koja ima svoju glavu i rep.

Gosti iz Sankt Peterburga su bolje otvorili meč i poveli sa 8:2. Radnički je zahvaljujući dobroj odbrani stigao do izjednačenja u 4. minutu (10:10), a potom prešao u vođstvo koje je do kraja prve deonice dosegnulo dvocifrene okvire – 31:19.

Nisu izabranici trenera Todorovića spuštali gas ni u drugoj četvrtini, tako da su strpljivom i požrtvovanom igrom uspeli da na poluvreme odu čak sa dvadeset poena viška – 48:28.

Ekipa Spartaka probudila se u trećoj četvrtini i spustila se na „minus 13“ u 25. minutu (52:39). Kragujevčane u ovom periodu igre nije služio šut i nisu imali odgovarajuća rešenje za zonsku odbranu rivala.

Ipak, na krilima dobre odbrane Radnički u finišu ove deonice stiže do nekoliko lakih poena i vođstva od 60:42, ali je usledio novi nalet ruske ekipe, koju je nakratko trojkom prekinuo Vuk Karadžić u 33. minutu. Raspucali su se košarkaši Spartaka u poslednjem kvartalu, tako da se prednost Kragujevčana topila iz minuta u minut.

Na nešto više od tri minuta do kraja utakmice, gosti su se primakli na samo šest poena zaostatka (69:63) i učinili završnicu ovog meča prilično uzbudljivom. Međutim, Strahinja Jovanović je ubacio dva šuta sa poludistance i odveo svoj tim na nedostižnih „plus 12“ (79:67) dva minuta pre kraja.

Upravo je mladi i izuzetno talentovani plejmeker Radničkog bio naš sagovornik po završetku utakmice.

– Lepa je atmosfera, nisam očekivao ovoliko ljudi na prijateljskoj utakmici. Pričali su mi saigrači da je ovde uvek puna hala, što me raduje, pošto ja volim da igram pred punim tribinama. Za prvu utakmicu sam zadovoljan. Igrali smo timski, uz odličnu odbranu. Utrenirani smo, dosta radimo i pripremamo se za novu sezonu, i nadamo se da ćemo vratiti Kragujevac tamo gde mu je i mesto u srpskoj košarci. – apsolvirao je svoje utiske nakon debija pred kragujevačkom publikom Strahinja Jovanović.

Jovanović ističe da je prezadovoljan uslovima u klubu i što će imati priliku da nastavi saradnju sa trenerom Zoranom Todorovićem.

– Sa trenerom Todorovićem radio sam i letos u univerzitetskoj reprezentaciji. Zaista mi je lepo ovde. Prija mi ambijent, trener, saigrači, a posebnu zahvalnost ističem prema upravi, koja nam je omogućila sve ovo. – dodaje mladi plejmejker.

Naravno, tu je i poruka za navijače Radničkog, koji nestrpljivo očekuju početak takmičenja u Košarkaškoj ligi Srbije.

– Nadam se da će navijači dolaziti u velikom broju da nas bodre. Neću ništa unapred da obećavam, ali nadam se da ćemo ostatiti u ligi ove sezone, što je i naš prioritet. Ako uspemo da ostvarimo neki bolji plasman, to će biti samo za njih. – poručuje Jovanović za kraj.

Inače, najefikasniji u redovima Radničkog na ovoj utakmici bio je Ćurčić sa 16 poena, iskusni Vasojević ubacio je 11, a Jovanović i Karadžić po 10 poena. U listu strelaca upisali su se još i Pavlović (9), Todorović (8), Lalović (6), Demčešen (6), Luković (2) i Milosavljević (1 poen), dok su Popović i Vasilić utakmicu završili bez poena.