Košarkašice Radničkog uzvratile udarac gradskom rivalu

Kategorija: Košarka

U drugom ovosezonskom derbiju kragujevačkih košarkašica slavio je ŽKK Radnički, koji je savladao Radnički 2016 rezultatom 72:61 (16:22, 18:11, 24:16, 14:12). Ekipa trenera Nenada Milovanovića tako se revanširala gradskom rivalu za poraz u prvom delu sezone i uhvatila korak sa vodećim ekipama na tabeli Druge lige Srbije.

Kao i na prethodnih pet derbija, i ovaj današnji protekao je u velikoj borbi igračica oba tima. Košarkašice Radničkog 2016 bolje su otvorile utakmicu, ali su u finišu druge i na početku treće četvrtine značajno podbacile, pre svega u fazi napada, pa su do kraja utakmice bile prinuđena da jur prednost svog gradskog rivala, koji je zahvaljujući velikoj energiji u odbrani i raspoloženoj Neveni Dimitrijević u napadu uspeo da dođe do željenog trijumfa.

Početak utakmice obeležio je „revolveraški obračun“ Nevene Dimitrijević sa jedne i Sare Milošević sa druge strane. Radnički 2016 je polovinom prve deonice došao do prednosti od četiri poena (13:9), koju je do odlaska na odmor uspeo da uveća na „plus šest“ – 22:16.

U 13. minutu ekipa Vesne Despotović izbija na „plus devet“ (25:16), ali je Jelena Prvulović pogotkom van linije 6,75 metara prekinula krizni period u igri svog tima.

Pokušale su košarkašice Radničkog da odigraju agresivnije na spoljnu liniju Radničkog 2016, ali se učenice Vesne Despotović nisu dale zbuniti, već su sa lakoćom pronalazile put do koša i održavale razliku od šest poena sve do same završnice druge četvrtine, kada su sa par vezanih grešaka u napadu omogućile protivničkoj ekipi da serijom 7:0 dođe do preokreta i na poluvreme ode sa pola koša prednosti – 34:33.

Detalj sa današnje utakmice

Serija izabranica Nenada Milovanovića produžena je početkom treće deonice trojkama Nevene Dimitrijević i poenima Kristine Jančić sa linije penala na 15:0 za 42:33 u 33. minutu. Košarkašice Radničkog 2016 uspele su nekako da se oporave od ovog „nok-dauna“ i mini serijom 7:2 prišle su na četiri poena zaostatka (44:40), ali je usledio novi dalekometni hitac Jelene Prvulović za 47:40 u 26. minutu.

Međutim, nakon trojke Jelene Prvulović usledio je „sušni“ period igre za ekipu Radničkog, što su učenice Vesne Despotović iskoristile da se spuste na „minus dva“ (49:47). Ipak, tada je ponovo svoju ekipu povukla Nevena Dimitrijević sa pet vezanih poena, pa je Radnički u završni period ušao sa prednošću od devet poena – 58:49.

Poslednju četvrtinu trojkom je otvorila Aleksandra Jevrić, donevši svom timu prvu dvocifrenu prednost na utakmici – 61:51. Košarkašice Radničkog 2016 uspele su relativno brzo da prepolove zaostatak (61:56), ali je ekipa trenera Milovanovića ponovo podigla intezitet ige u odbrani, posebno na niskom postu, pa je na nešto više od tri minuta pre kraja razlika vraćena u dvocifrene okvire – 67:56.

Trijumf ekipe Radničkog „pečatirala“ je najbolja akterka današnje utakmice Nevena Dimtrijević trojkom na 57 sekundi do kraja za 72:59, da bi potom Sara Milošević sa linije penala postavila konačan rezultat susreta – 72:61 za Radnički.

Nevena Dimitrijević (crveno-beli dres), najbolja akterka današnjeg derbija

Epitet igračice utakmice zaslužila je sjajna Nevena Dimitrijević, koja je u svom prvom meču nakon devetomesečne pauze upisala 28 poena, uz 6 skokova i 4 asistencije, pa je svakako najzaslužnija za pobedu ekipe Radničkog. Odličnu podršku Dimitrijevićevoj pružila je Jelena Prvulović sa 14 postignutih poena.

U ekipi Vesne Despotović najraspoloženije za igru bile su Sara Milošević sa 21 poenom i Minela Mehović, koja je utakmicu završila na granici dabl-dabl učinka – 14 poena, 9 skokova.

Po završetku utakmice, svoje viđenje današnjeg derbija izneli su treneri gradskih rivala.

Pomoćni trener Radničkog 2016 Nikola Despotović smatra da njegova ekipa nije ispoštovala određene zadatke, posebno u fazi napada, što je na kraju kumovalo porazu.

– Dobro smo otvorili utakmicu, odigrali kako treba u prve dve četvrtine, ali smo potom lošom organizacijom igre u napadu, uz još par sitnica, omogućili protivniku da dođe do preokreta i vođstva. Iako ovaj poraz u neku ruku remeti naše planove, ima još dosta da se igra. Sezona je duga, čak sedam ekipa konkuriše za prva dva mesta koja vode u viši rang, tako da ćemo videti šta će biti do kraja. – rekao je Despotović.

Trener Radničkog Nenad Milovanović nije krio zadovoljstvo usled pobede nad gradskim rivalom, koja je izvojevana uz puno truda i utrošene energije.

– Dugo smo se spremali za ovu utakmicu. Pojedine igračice su imale sitne probleme sa povredama, ali su uspele da izdrže sve napore. Čestitao bih svojim igračicama na velikoj pobedi. „Izginule“ su na terenu danas, dale svoj maksimum i ispoštovale sve što smo se dogovorili u pripremi meča. Sledi nam sada jako važna utakmica protiv Srbobrana. Pobeda u tom meču omogućila bi nam da se vratimo u trku za Prvu ligu, što nam je velika želja. – poručio je nakon pobede svog tima Milovanović, koji je ujedno čestitao protivničkoj ekipi na fer igri svih 40 minuta.

Trener Radničkog osvrnuo se i na sjajnu partiju Nevene Dimitrijević, koja je nakon duge pauze usled povrede ukrštenih ligamenata odigrala svoje prve minute i pokazala da će biti značajno pojačanje za kragujevačku ekipu u nastavku prvenstvene trke.

– Dugo smo svi u klubu priželjkivali njen oporavak i povratak na parket. Ona je svojim radom i trudom zaslužila jednu ovakvu partiju. Iako je jedna od mlađih igračica u ekipi, svi su se danas podredili njoj, davali joj loptu i pružali podršku, čak i u periodima kada je nije išlo. Jednostavno, nosila nas je danas do trijumfa. – dodao je Milovanović.

ŽKK RADNIČKI – RADNIČKI 2016  72:61 (16:22, 18:11, 24:16, 14:12)

Hala: „Gordana Goca Bogojević“
Gledalaca: 100
Sudije: M. Jolović, D. Ilić

ŽKK RADNIČKI: Dimitrijević 28 (6 sk, 4 as, 5 izl), Spahić 4 (4 sk, 3 as, 3 ukl), Bezarević 8 (5 sk), N. Vasović 6 (5 sk), Prvulović 14 (4 sk, 3 as), Jevrić 7 (4 as, 5 ukl), Jovanović, M. Vasović, Jančić 5 (3 sk), Martinović, Pantović, Vuković. Trener: Nenad Milovanović.

RADNIČKI 2016: Rapović, Mehović 14 (9 sk, 3 ukl), Novak, Cvijović 8 (6 sk, 4 izl), Petković, Jovanović 6, Matorkić (6 as), Hadžić 2, Todorović 4 (5 sk), Trifunović 6 (5 izl), Milošević 21 (6 sk). Trener: Vesna Despotović.

U narednom, 11. kolu Druge ženske lige Srbije ŽKK Radnički je slobodan, dok će košarkašice Radničkog 2016 ugostiti beogradskog imenjaka.

MINUT ĆUTANJA ZA BOŠKA ĐOKIĆA

Minutom ćutanja odata pošta Bošku Đokiću

Pred početak današnjeg derbija, minutom ćutanja odata je pošta čuvenom košarkaškom treneru Bošku Đokiću, koji je preminuo u svojoj 66. godini života.

Đokić je tokom bogate trenerske karijere vodio brojne srpske klubove: Zdravlje, beogradski Radnički, Mašinac, Borac, Beočin, Radnički Basket, FMP, Konstantin, Napredak, Slogu i Novi Pazar, a najveći uspeh je zabeležio na klupi Refleksa, sa kojim je 2004. godine osvojio trofej u Jadranskoj ligi.

„Pantere“ je godinu dana kasnije doveo i do trofeja u Kupu Radivoja Koraća.

Radio je i u inostranstvu, trenirajući Avtodor iz Saratova i slovenačku Pivovarnu.