KRAGUJEVAČKI SPORT

KGSPORT.INFO

Memorijalni turnir „Gordana-Goca Bogojević“ po drugi put u Kragujevcu

Goca BogojevicŠesti po redu Memorijalni turnir „Gordana-Goca Bogojević“, posvećen prerano preminuloj kragujevačkoj košarkašici, biće održan 22. decembra u hali koji nosi njeno ime. Po drugi put Kragujevac će biti domaćin ovog turnira, kome će ove godine prisustvovati čelnici KSS, selektorka Srbije Marina Maljković, kao i veteranke iz Srbije i Republike Srpske.

U sklopu turnirskog programa, kragujevačka publika moći će da isprati tri revijalne utakmice.

Prvo će, od 13.30h, na parket hale „Gordana-Goca Bogojević“ istrčati najperspektivnije košarkašice u regionu rođene 2001. godine. Odmah potom, posetioci turnira moći će da na delu vide i najtalentovanije devojčice rođene 2002. i 2003. godine, dok je centralna utakmica turnirskog programa zakazana za 18 časova, kada će na teren istrčati košarkašice Radničkog i Crvene zvezde, dva kluba koji su obeležili Gordaninu igračku karijeru.

Inače, ovaj Memorijal se od 2010. godine održava svakog decembra i ima za cilj da osim sećanja na jednu od najboljih košarkašica na ovim prostorima, promoviše i samu žensku košarku, posebno među mlađim naraštajima. Karijera Gordane Bogojević Kovačević je možda i najbolji primer za mnoge devojčice koje nameravaju da se bave ovim sportom, kako se radom i ljubavlju prema sportu, uz naravno neizbežnu dozu talenta, mogu dostići i neslućene visine.

O GORDANI-GOCI BOGOJEVIĆ

Rođena je 22. maja 1974. godine u Kragujevcu. Sa sedam godina napravila prve košarkaške korake u klubu Medvešćak Zagreb.

Nakon selidbe iz Zagreba, nastavlja svoj košarkaški put u Radničkom iz Kragujevca. Nastupajući za ovaj klub, 16-godišnja Goca je privukla pažnju trenera Crvene Zvezde, koja je u to vreme bila najuspešniji ženski košarkaški klub u Jugoslaviji.

Istovremeno je usledio i poziv selektora kadetske košarkaške reprezentacije Jugoslavije sa kojom je Goca 1990. godine osvojila srebrnu medalju na evropskom prvenstvu u Portugalu. Nakon tog uspeha i osvojene bronze na juniorskom prvenstvu Balkana, Goca je dobila poziv selektora seniorske reprezentacije Jugoslavije, koja je tada bila jedna od najjačih ženskih košarkaških selekcija na svetu.

Međutim, usled raspada bivše države i međunarodne izolacije, Goca, koja je tada bila najmlađi član seniorske košarkaške ekspedicije, ne odlazi na Olimpijadu u Barseloni. Kasnije je govorila da joj je to jedno od najvećih „sportskih razočarenja“ u životu, pošto ona, kao pravi sportista, nikada nije razumela zakulisne radnje.

Nakon ukidanja sankcija reprezentacija se ponovo okupila, i Goca je od tada postala njen standardni član.

Posle prelaska iz Radničkog u Crvenu Zvezdu, za koju je igrala šest godina, Goca je definitvno osvojila srca mnogih poklonika ženske košarke u našoj zemlji i šire. Njenu predanost, požrtvovanost i pravo sportsko ponašanje na terenu i van njega cenili su svi, kako saigračice tako i navijači.

Sa Crvenom zvezdom je osvojila četiri šampionske titule i tri Kupa. Kao kapiten Crvene Zvezde Goca je 1994. godine proglašena za najbolju sportiskinju ovog sportskog društva koje je u to vreme bilo najveće sportsko društvo u Jugoslaviji.

Nakon Crvene zvezde sa saigračicama, koje su bile okosnica Zvezdine ekipe prelazi u pančevački klub Profi D sa kojim osvaja prvenstvo i Kup.

Posle godinu dana provedenih u Pančevu, Goca se odlučuje za prelazak u Vršac. Vršac je u to vreme bio centar ženske košarke u državi. U njemu se zahvaljujući Hemofarmu okupila najača ekipa igračica sa prostora bivše Jugoslavije. Ovaj tim je u to vreme neprikosnoveno vladao našim prostorima. Redom su osvajane šampionske titule i kupovi.

Braneći boje vršačkog Hemofarma u Evro kupovima Goca je privukla pažnju mendažera najboljih evropskih klubova. Nakon dve godine igranja za Hemofarm, u želji da ostvari značajnije rezultate na međunarodnoj sceni, Goca prelazi da igra za šampiona Češke – Brno. Sa ovim timom je u sezoni 1999/2000 osvojila titulu prvaka države i plasman na „Fajnal For“ Evrolige.

Nakon sezone provedene u Češkoj, Goca se odlučuje da prihvati poziv Italijanskog Koma, koji je u tom periodu bio centar ženske košarke u Evropi sa više titula prvaka Evrope i Italije.

Po završetski sezone 2000/2001 odlazi u redove Slovačkog Ružomberka koji je takođe bio evropski i državni prvak više puta. Sa ovim timom je uspela da se plasira na još jedan „Fajnal For“ Evrolige i osvoji državno prvenstvo i kup.

Nakon sezone 2001/2002 prelazi u redove mađarskog šampiona iz Šoprona. Za ovaj tim je nastupala tri sezone u Evroligi i mađarskom prvenstvu. Nakon sezone 2004/2005. igračku karijeru nastavlja u timu poljskog prvaka iz Gdinje sa kojim je takođe nastupala u Evroligi i nacionalnom prvenstvu.

Do kraja karijere nastupala je još i za prvake Italije i Španije, Skio i Valensiju.

Goca je završila svoju igračku karijeru 2007. godine. Iz reprezentacije, za koju je nastupila 105 puta i postigla ukupno 1011 poena, povukla se 2003. godine. Ostaće za pamćenje njeni reprezentativni nastupi na Svetskom prvenstvu u Kini i Evropskom prvenstvu u Grčkoj,

Gordana Bogojević Kovačević preminula je iznenada 5. decembra. 2009. godine, u svojoj 36. godini.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

error: Content is protected !!