Pad u trećoj četvrtini

Kategorija: Košarka

Košarkaši kragujevačkog Radničkog poraženi su sinoć u hali „Jezero“ od favorizovanog Vršca sa 85:92 (23:19, 20:18, 18:32, 24:23) u 18. kolu Košarkaške lige Srbije. Kragujevčani su pružili više nego dostojan otpor Vrščanima, naročito u prvom poluvremenu kada su imali i dvocifreno vođstvo, ali su u trećoj četvrtini posustali i dozvolili gostima da dođu do vođstva koje su zadržali do kraja susreta.

Zaista, bilo je ovo jedno od boljih izdanja izabranika trenera Kusmuka u tekućoj sezoni. Nažalost, kapital koji je ostvaren odličnom igrom u prvom poluvremenu, u nastavku je olako potrošen neshvatljivim greškama u odbrani i lošim, prevashodno individualnim rešenjima u napadu.

Veliko iznanađenje predstavljala je odluka Bojana Kusmuka da u startnu petorku uvrsti mladog Luku Tomaševića. Bio je to hrabar potez trenera Radničkog, a mladi Tomašević je za nešto više od četiri minuta na parketu pokazao da nije puki „mahač peškira“, već da sa pravom zauzima mesto u trenutnom rosteru kragujevačkog tima.

Ono što je kapiten Đorđe Milosavljević uoči utakmice apostrofirao kao jedno od glavnih oružja u susretu sa Vrščanima, a to je agresivna odbrana, Kragujevčani su u potpunosti primenili u uvodnim minutima susreta. Rezultat je bio vođstvo od 10:4, ali i prebrzo ispunjen bonus, koji ih je naterao da malo „spuste ručnu“.

To su gosti iz Vršca iskoristili da serijom 9:0 dođu do preokreta i tri poena prednosti (10:13). Ulazak Ivana Demčešena pomerio je stvari sa mrtve tačke kada je u pitanju domaći tim. Ovaj 216 cm visoki centar vezao je devet poena u završnici prve četvrtine i omogućio Radničkom da na odmor ode sa „plus četiri“ – 23:19.

Ako je Demčešen obeležio prvu četvrtinu, onda je Nikola Pavlović bio centralna figura druge deonice. „Univerzalac“ Radničkog, momak koji pokriva pozicije od tri do pet, jedan je od najzaslužnijih što je kragujevački tim dosegao maksimalnih četrnaest poena prednosti na isteku petnaestog minuta (38:24).

Doduše, treba napomenuti da su Vrščani u ovom periodu igre bili šuterski neraspoloženi, a ta njihova indisponiranost najbolje se videla u situaciji kada nisu uspeli da materijalizuju nesportsku grešku Lalovića.

Međutim, nekoliko loših poteza Kragujevčana u napadu, trojkom je kaznio Đerić, a potom je poentirao i Pašajlić, pa je prednost domaćina maltene prepolovljena (39:31). I pored evidentne krize u finišu ovog perioda, košarkaši Radničkog uspeli da na poluvreme odu sa vođstvom od šest poena – 43:37.

Dve olako izgubljene lopte, najpre Beadera, a potom i kapitena Milosavljevića, omogućile su Vrščanima da se približe na samo koš zaostatka (45:43), da bi nakon poena Simeunovića uspeli da dođu i do minimalne prednosti (47:48).

Radnički u tim trenucima nije imao pravih rešenja za gostujuću igru u tranziciji i nikako nije uspevao da izađe iz kontra ritma sa početka četvrtine. Jednostavno, Kragujevčani nisu imali u svom timu raspoloženog igrača koji je bio kadar da „izmisli“ poene i na koga bi se mogli osloniti u napadu. Da stvari budu gore, Pavlović je uskoro zaradio četvrti faul, čime je rotacija Radničkog dodatno oslabljena.

Pokušao je doduše Demčešen, koji je odigrao jednu od najboljih utakmica od početka sezone, da ponovo probudi svoje saigrače, ali nije uspeo u tome. Vršac je trojkom sjajnog Kutlešeća iz dotrčavanja poveo sa 56:63, a zatim se nadovezao i Đorđe Simeunović za maksimalnih „plus 9“ u 29. minutu (56:65).

Na startu poslednje deonice razigrao se i centar Vrščana Veljković, koji je zakucavanjem u 35. minutu doneo svom timu prvu dvocifrenu prednost na utakmici (67:80). Usledila je rafalna paljba jednih i drugih van linije 6,75 metara. Kutlešić je pogodio, Beader vratio trojku, ali je poslednju reč ipak imao Pašajlijć za 72:86 u 36. minutu.

Već tada se mogao naslutiti konačan epilog ovog susreta, mada se Radnički na minut i 36 sekundi pre kraja primakao na 80:88. Kragujevčani su tada zaigrali na sve ili ništa, sa presingom po celom terenu, koji je dao rezultata, pa je 49 sekundi pre završetka utakmice na semaforu stajalo 85:90 u korist Vrščana.

Ipak, triler završnicu sprečio je Đorđe Simeunović, koji je polaganjem 34 sekunde pre kraja otklonio sve nedoumice oko konačnog ishoda.

Upravo je Đorđe Simeunović bio najefikasniji akter susreta sa 24 poena, uz sedam uhvaćenih lopti. Kutlešić je ubacio 21 poen (šut za 3 poena 3/5), a dvocifreni su bili još i Pašajlić sa 18, Glišić sa 11 (13 skokova) i Veljković sa 10 poena.

U ekipi Radničkog Kolmen je okončao meč sa 22 postignuta poena, Jovanović je dodao 17, Beader 16, a Pavlović i Demčešen po 13 poena i 7 skokova.

Kapiten Radničkog Đorđe Milosavljević je po završetku utakmice istakao da su odsustvo timske igre i pad koncentracije u drugom poluvremenu doveli njegov tim do poraza.

– Prvo poluvreme smo otvorili fenomenalno sa skokom u odbrani, zagrađivanjem koša, kontranapadima… Igrali smo timski, kao jedna celina. Onda je u drugom poluvremenu krenula ta individualnost u napadu, proradila je sujeta kod igrača, što nas je dovelo do ovakvog rezultata na kraju. Mi smo i na ovoj utakmici pokazali da možemo ravnopravno da igramo sa svakom ekipom u ligi, ali je neophodno da odigramo timski i koncentrisano svih četrdeset minuta. – napomenuo je Milosavljević.

Bojan Kusmuk, trener Radničkog, priznaje da je očekivao da njegov tim protiv Vrščana odigra dobro i motivisano, ali da je za konačan trijumf nedostajao „meč viner“, neko ko će u odlučujućim trenucima „povući“ ekipu i prelomiti utakmicu.

– Naša ekipa, i kada ima prednost od dvanaest poena kao protiv Vršca, i kada vodi sa pet poena razlike kao na gostovanju ekipi Mladosti u prošlom kolu, jednostavno ne uspeva da iznese to vođstvo do kraja i pretvori ga u pobedu. Nemamo „meč vinera“, kao što je recimo Kutlešić u ekipi Vršca. Nažalost, to je naša realnost sa kojom se suočavamo tokom sezone i koju pokušavamo da izmenimo, ali de facto ne ide.

Kusmuk se zahvalio kragujevačkoj publici na podršci i dodao da njegova ekipa daje svom maksimum na svakoj utakmici, bez obzira na to što je roster Radničkog znatno slabiji u odnosu na ostale timove iz KLS-a.

– Ovaj klub je prošle godine bio u trećem rangu takmičenja. Igrački kadar, koji je bio planiran za takmičenje u toj ligi, sada sa manjim promenima igra KLS, tako da treba imati razumevanja sa te strane. Momci se bore, trude, ali ne ide. Večeras protiv Vršca u jednom trenutku delovalo mi je da su oni tri kategorije ispred nas. – iskren je trener Kragujevčana.

Košarkaš Vršca Stefan Đorđević istakao je da je Radnički ekipa za respekt, napomenuvši da su noseći igrači njegove ekipe bili primorani da protiv Kragujevčana odigraju preko 25 minuta.

– Igramo na dva fronta i to nas jako umara, tako da smo malo opuštenije ušli u duel sa pretposlednjom ekipom na tabeli. Nismo ušli u ovaj meč kako treba protiv ekipe Radničkog koja ima dobre igrače, što su i pokazali u prvom poluvremenu. U drugo poluvreme smo ušli znatno ozbiljnije i dali poslednji atom snage da dobijemo meč, u čemu smo i uspeli. – rekao je Đorđević.

I Mihajlo Mitić, trener Vršca, priznaje da je njegova ekipa ušla pomalo potcenjivački u susret sa Kragujevčanima, ali dodaje da su ovakve oscilacije normalne s obzirom na zgusnut raspored.

– Nisam očekivao ovakav pristup meču moje ekipe, ali je to u neku ruku i normalno jer se momci dosta troše igrajući na dva fronta. Gust nam je raspored i imamo malo vremena za pripremu i oporavak ekipe između utakmica u regionalnoj i domaćoj ligi. – izjavio je trener Vrščana, izdvojivši pri tom plejmejkera Radničkog Strahinju Jovanovića kao igrača koji je njegovoj ekipi zadavao najviše problema na ovoj utakmici:

– Jovanović nam je pravio mnogo problema u igri jedan na jedan, na šta ćemo morati posebno da obratimo pažnju u nastavku sezone.

Narednog vikenda zbog finalnog turnira Kupa Radivoja Koraća neće biti utakmica u KLS. Prvenstvo se nastavlja 21. februara utakmicama 19. kola, a Radnički će ponovo biti domaćin, ovoga puta novosadskoj Vojvodini.