Prvenac fudbalerki Radničkog 1923 u Super ligi Srbije

Kategorija: Fudbal

Fudbalerke kragujevačkog Radničkog 1923 zabeležile su prvu, istorijsku pobedu u Super ligi Srbije. Kragujevčanke su danas na pomoćnom terenu stadiona „Čika Dača“ bile bolje od novosadske Vojvodine rezultatom 4:2 (0:1), u jednoj izuzetno zanimljivoj i borbenoj utakmici.

Nakon dva vezana poraza na startu superligaške sezone, učenice Slavke Kanjevac Pašti konačno su uspele da „probiju led“ i upišu trijumf u susretu sa Novosađankama. Bio je to mali derbi začelja, budući da su obe ekipe sezonu otpočele porazima. Samim tim i ne čudi veliki emotivni naboj kod aktera današnje fudbalske predstave na pomoćnom terenu stadiona „Čika Dača“, koji je rezultovao sa čak tri isključenja u taboru gostiju.

No, krenimo redom. Kragujevčanke su u ovaj meč ušle prilično stegnute usled rezultatskog pritiska, koji im je „vezao noge“ u većem delu prvog poluvremena. Novosađanke su nakon brzo stečenog vođstva diktirale ritam igre i imale još par prilika da uvećaju prednost.

Fudbalerke Vojvodine bile su dominantne u većem delu prvog poluvremena

Prve su zapretile igračice domaćeg tima, i to već u prvom minutu preko Biljane Ilić, ali je njen udarac golmanka Vojvodine skrenula u korner. Pokušala je potom i Sara Milosavljević nakon lepog driblinga, da bi na drugoj strani uzvratila Ivana Trbojević.

U 9. minutu svoj udarac oprobala je i Nikolina Plavšić, a par minuta kasnije i Andrijana Derviši nakon centaršuta Isidore Gajdobranski.

Igrao se 14. minut kada su Novosađanke stigle do prednosti. Nikolina Plavšić je dugo tražila poziciju za udarac na ivici šesnaesterca, usledio je šut po zemlji, a lopta je prošla ispod Nevene Milovanović i završila u donjem desnom uglu.

Gošće su u 27. minutu mogle i do drugog pogotka. Gajdobranski je još jednom dobro centrirala, Nevena Milovanović nije uspela baš najbolje da izboksuje loptu koja je došla do kapitena Vojvodine Ivane Trbojević, ali je njen pokušaj lob udarca završio iznad prečke.

Pet minuta kasnije beležimo još jedan pokušaj Ivane Trbojević, koji je osujetila golmanka Radničkog Nevena Milovanović.

Kragujevčanke su se probudile tek u finišu poluvremena. Prvo je u 40. minutu Sara Milosavljević iz dobre pozicije prebacila gol, a samo minut kasnije ista igračica se nakon sjajnog proigravanja Tamare Jurišević našla „oči u oči“ sa čuvarkom mreže Vojvodine Tatjanom Perenčević, koja je pravovremenim istrčavanjem skratila ugao i sprečila igračicu Radničkog da se upiše među strelce.

Poslednju priliku za izjednačenje rezultata u prvom poluvremenu propustila je Biljana Ilić, čiji je udarac izblokiran od strane Novosađanki.

Detalj sa današnje utakmice na pomoćnom terenu stadiona „Čika Dača“

Na startu drugog dela igre prve su zapretile gošće preko Ivane Trbojević i Nikoline Plavšić, da bi u 50. minutu domaći tim konačno došao do rezultatskog poravnanja. Kapiten Tamara Jurišević je poslala dugu loptu pred gol Novosađanki, tamo je agilna Biljana Ilić umakla svojim čuvarkama i smestila loptu iza leđa Tatjane Perenčević.

Kada je u 57. minutu gostujući tim ostao sa igračicom manje na terenu posle drugog žutog kartona Lene Marjanović, činilo se da se utakmica okreće na vodenicu domaćeg tima. Međutim, nije bilo tako. I sa deset igračica na terenu gošće iz Novog Sada su nastavile da atakuju ka golu Kragujevčanki, što im se isplatilo u 65. minutu, kada je Ivana Trbojević lepim i preciznim udarcem iz srca šesnaesterca donela novo vođstvo svojoj ekipi.

Ipak, fudbalerke Radničkog brzo su se oporavile od ovog šoka i samo dva minuta kasnije došle do novog izjednačenja. Defanzivni propust Novosađanki uspela je da kazni uporna Aleksandra Vasić za 2:2.

Opasno je bilo pred golom Vojvodine u 70. minutu nakon još jedne dubinske lopte Tamare Jurišević, na koju niko od njenih saigračica nije stigao da reaguje.

Samo minut kasnije maltene identična situacija iz koje je domaći tim ovoga puta profitirao. Ponovo je Juriševićeva ubacila loptu pred gol gošći, tamo je u petercu usamljena ostala Biljana Ilić i iz dva pokušaja glavom uspela da zaterese mrežu. Bio je to njen drugi pogodak na susretu, a treći za ekipu Radničkog 1923, koja je tako došla do potpunog preokreta.

Biljana Ilić je sa dva pogotka značajno doprinela prvoj pobedi svog tima

Kako se utakmica bližila kraju, rasla je i napetost na terenu. Situacija je kulminirala kada je zbog protesta isključen trener Vojvodine Živko Popov, a odmah potom kapitenu Ivani Trbojević je zbog protesta pokazan drugi žuti karton, pa je i ona morala put svlačionice, što je svakako bio ogroman hendikep za gostujući sastav.

Brojčanu prednost na terenu Kragujevčanke su materijalizovale četvrtim golom u 87. minutu. Tamara Jurišević je otvorila kontru proigravši Saru Milosavljević, koja je vukla loptu nekih tridesetak metara i onda sama rutinski završila akciju, postavivši konačan rezultat ovog susreta – 4:2 za Radnički 1923.

Trener Radničkog 1923 Slavka Kanjevac Pašti bila je razumljivo zadovoljna nakon prvog trijumfa njene ekipe u superligaškoj konkurenciji.

– Devojke su ušle u grču, pod imperativom pobede i to je trajalo tokom celog prvog poluvremena. Na pauzi u poluvremenu dogovorile smo se da prvenstveno treba da igramo fudbal, što je ispoštovano u nastavku. U protivničkom taboru bila je prisutna nervoza, koja je nama pomogla da osvojimo prva tri boda u Super ligi. – rekla je za KG sport.info Slavka Kanjevac Pašti.

Ona je dodala da ova pobeda ima veliki značaj na polju samopouzdanja za njen tim, koji se još uvek nalazi u periodu adaptacije na ovaj nivo takmičenja.

– Predstoji nam velika borba ove jeseni i devojke su ovom pobedom stekle preko potrebno samopouzdanje za dalje takmičenje, budući da je sve ovo za njih još uvek novina, jer su do nedavno igrale u Prvoj ligi, gde se igrao znatno blaži fudbal. One su u tom rangu bile nepriskosnovne i trebalo im je dosta vremena da realno sagledaju stvari i shvate da je ovo znatno jače i ozbiljnije takmičenje.

Naredni protivnik fudbalerki Radničkog 1923 u 4. kolu Super lige Srbije biće Crvena zvezda. Iako se radi o renomiranom protivniku, Kragujevčanke nemaju nameru da unapred istaknu belu zastavu.

– Biće to utakmica u kojoj će devojke imati dodatni motiv s obzirom da se radi o Crvenoj zvezdi. Nadam se da će nam stečeno samopouzdanje nakon ove pobede omogućiti da u toj utakmici izvučemo bar nerešen rezultat. – optimistična je Slavka Kanjevac Pašti.

ŽFK RADNIČKI 1923 – ŽFK VOJVODINA  4:2 (0:1)

Pomoćni teren stadiona „Čika Dača“
Gledalaca: 60
Sudija: Jelena Cvetković (Leskovac)
Pomoćnici: Jasmina Zafirović (Vranje), Danijela Stojanović (Niš)
Strelci: Ilić u 50. i 71, Vasić u 67. i Milosavljević u 87. minutu za Radnički 1923, a Plavšić u 14. i Trbojević u 65. minutu za Vojvodinu
Žuti kartoni: Petrović, Trbojević, Marjanović (Vojvodina)
Crveni kartoni: Sara Marjanović (Vojvodina) u 57. i Ivana Trbojević (Vojvodina) u 80. minutu

ŽFK RADNIČKI 1923: Milovanović, Milenković, Vasić, Lazić, Racić, Živković, Ilić, Jurišević, Miloradović (od 90. Radisavljević), Samčović (od 46. Velikić), Milosavljević.

ŽFK VOJVODINA: Perenčević, Magočević, Savić, Gajdobranski, Denđa, Stupar, Trbojević, Plavšić, Savanović (od 11. Derviši), Marjanović, Petrović.

Kao što smo napomenuli, u narednom 4. kolu fudbalerke Radničkog 1923 gostovaće Crvenoj zvezdi u Beogradu. Narednu utakmicu pred svojim navijačima Kragujevčanke će odigrati 22. septembra, kada će u okviru 5. kola ugostiti Slogu iz Zemuna.