Radnički 1923 „minimalcem“ do šestog prvenstvenog trijumfa

gavrovic-spalevic

Golom Darka Spalevića u 3. minutu, fudbaleri Radničkog 1923 savladali su danas na „Čika Dači“ ekipu Poleta iz Ljubića u utakmici 9. kola Srpske lige „Zapad“ sa minimalnih 1:0 (1:0). Kragujevčani su bili dominantan rival svih 90 minuta, ali su propustili par izglednih prilika da ovu pobedu učine ubedljivijom.

Trener Radovan Radaković izveo je veoma ofanzivnu postavu, sa iskusnim Spalevićem u špicu i mladim Nikolom Cvijovićem iza njega. Po bokovima su delovali napadački orijentisani Matejević i Varjačić, koji su više vremena provodili na protivničkoj, nego na svojoj polovini, dok je veznim redom komandovao iskusni Marko Krasić.

Od prvog minuta bila je jasna želja Kragujevčana da što pre dođu do gola. Već u drugom minutu Andrić je lepo prihvatio jednu dubinsku loptu na ivici šenaesterca, prosledio je poludesno do Spalevića, ali je iskusni napadač slabo šutirao i dozvolio Čabarkapi da upiše prvu uspešnu intervenciju na današnjoj utakmici.

Međutim, samo minut kasnije Spalević se iskupio za ovaj promašaj. Ponovo se u ulozi asistenta našao Đorđe Andrić, koji je prošao po desnoj strani i uposlio svog saigrača u napadu, a on ovaj put ne greši – 1:0 za Radnički 1923.

Nastavio je domaćin sa pritiskom i nakon postignutog gola. Danas veoma raspoloženi Krasić je u 19. minutu sjajnim solo prodorom „promešao“ odbranu Poleta, ušao u kazneni prostor iskosa sa desne strane, a zatim uputio prizemnu loptu u srce šesnaesterca, koju su gostujući defanzivci uspeli da izbace preko gola.

krasicRaspoloženi Krasić „dirigovao“ igrom Kragujevčana u današnjem meču

U 21. minutu još jedna dobra akcija Kragujevčana. Krasić je uputio odličnu loptu u prazan prostor, do nje je došao Vidović koji je pokušao da je prosledi do Spalevića, ali odbrana Poleta ponovo uspešno interveniše.

Tri minuta kasnije brzonogi Varjačić, koji je danas zadavao mnogo problema odbrani gostiju, prošao je po desnoj strani, uputio dobar centaršut na drugu stativu ka Darku Spaleviću, a iskusni napadač glavom šutira pored gola.

spalevicDarko Spalević doneo svojoj ekipi pobedu u meču sa Poletom

I dok je domaći tim kontrolisao igru, imao veći posed lopte i stvarao prilike, gosti su svoju šansu za gol čekali iz kontranapada. Prvu takvu situaciju dočekali su u 28. minutu, kada je Stanković izbegao ofsajd zamku, izbio sam pred golmana Milentijevića, ali umesto da šutira, odlučio se da dribla, što je dalo dovoljno vremena odbrambenim fudbalerima Radničkog da se vrate i otklone opasnost pred svojim golom.

Poslednju priliku u prvom poluvremenu beležimo u 42. minutu, kada je Andrić povukao kontru po desnoj strani, prošao protivničkog igrača i napravio višak u napadu, a onda uputio pas ka mladom Cvijoviću, koji preskače loptu i ostavlja je Gavroviću, čiji udarac iz prve završava pored gola. Tako je propala i poslednja prilika da Kragujevčani udvostruče prednost pre odlaska na odmor.

Za razliku od veoma sadržajnog prvog dela igre, u drugih 45 minuta nismo videli gotovo ništa od aktera na terenu. Fudbaleri Radničkog kao da su se zadovoljili stečenim vođstvom, pa su u nastavku utakmice „spustili gas“ i dozvolili svom rivalu da poveže redove. Tako je u 55. minutu hitronogi Stanković ponovo umakao odbrani Radničkog, ali ga je sjajni Varjačić sačekao i pravovremenim klizećim startom uspešno zaustavio.

varjacic-1Brzonogi Varjačić opasan u napadu, neprelazan u odbrani

Treba reći da je u 49. minutu domaćem timu poništen gol zbog ofsajda. Krasić je šutirao, golman Čabarkapa odbio loptu pravo na nogu Andriću koji pogađa mrežu gostiju, ali je linijski sudija reklamirao ofsajd poziciju u kojoj se našao igrač Radničkog.

Do kraja meča nije bilo ozbiljnijih prilika. Andrić je u 71. minutu okušao svoj udarac sa nekih dvadesetak metara, ali lopta je otišla preko gola. U 78. minutu Spalević je još jednom tukao glavom nakon dobro izvedenog slobodnog udarca od strane Krasića, međutim, ponovo nije uspeo da pogodi okvir gola.

Poslednje uzbuđenje na utakmici viđeno je u 82. minutu, kada je u glavnoj ulozi opet bio Marko Krasić, koji je baš kao u prvom poluvremenu „nanizao“ nekoliko fudbalera Poleta, ali je izblokiran u trenutku kada je nameravao da uputi udarac ka protivničkom golu.

Na kraju je ostalo 1:0 za Radnički, koji je tako sačuvao status jedine neporažene ekipe u Srpskoj ligi „Zapad“.

Kragujevčani su nakon devet odigranih kola sakupili 21 bod, dva više u odnosu na ekipu Šapina, koja je današnjom pobedom protiv valjevske Budućnosti Krušik (2:1) izbila na drugo mesto prvenstvene tabele.

Nažalost, drugi kragujevački tim u ovom rangu takmičenja, Šumadija 1903, nastavila je sa lošim rezultatima, pošto je u derbiju začelja poražena na Bubnju od Jošanice sa 0:1.

U narednom, 10. kolu Srpske lige „Zapad“, Radnički 1923 gostuje Mihajlovcu 1934, dok Šumadija 1903 ide u Topolu na megdan Karađorđu.

RADNIČKI 1923 – POLET (LJUBIĆ)  1:0 (1:0)

Kragujevac
Stadion: „Čika Dača“
Gledalaca: 150
Sudija: Mladen Jakovljević (Ljig)
Pomoćnici: Milorad Jovanović (Ljig), Vladan Đermanović (Šabac)
Strelac: Darko Spalević u 3. minutu
Žuti kartoni: Lazović, Veljović, Radisavčević, Martinović, Luković (Polet)

RADNIČKI 1923: Milentijević, Varjačić, Matejević, Petrović, Marković, Vidović (od 70. minuta B. Miljuš), Krasić, Andrić, Gavrović (od 85. minuta Ilić), Cvijović (od 52. minuta D. Miljuš), Spalević. Trener: Radovan Radaković.

POLET (LJUBIĆ): Čabarkapa, Lazović (od 80. minuta Matović), Radovanović (od 63. minuta Luković), Veljović, Knežević, Radisavčević, Ružičić, Martinović, Drakulić (od 72. minuta Branković), Pavlović, Stanković. Trener: Milovan Ćirković.

Tekst: M. Pasuljević