Radnički srušio Partizan u Pioniru!

Košarkaši Radničkog napravili su veliki podvig, i u 3. kolu Superlige učinili ono što nije uspelo nijednoj ekipi iz Srbije ove sezone-da savladaju Partizan u Pioniru! Teško je reći koji je igrač Radničkog najzaslužniji za ovaj uspeh, ali treba istaći fantastičan učinak Čakarevića u prvom poluvremenu, u kojem je postigao sve svoje poene, i neverovatan šut za tri poena kapitena Mijatovića u drugom poluvremenu.

Već od starta jasna je bila namera trenera Nikolića da u odbrani po svaku cenu pokuša da onemogući spuštanje lopte u reket centrima Partizana, čak i ako to znači da njihovi igrači ostaju potpuno sami na šutu za tri. Forsirana je zonska odbrana sa brzim promenama, što je rezultiralo velikim brojem izgubljenih lopti na kontu Partizana. Sa druge strane, trener Jovanović je najveću pažnju obratio na Amerikanca Lija,  što je Marko Čakarević sjajno koristio, i imao još jednu utakmicu u kojoj je dobro popunio kolone za poene, skokove i asistencije. Čakarević je na kraju bio MVP meča sa indeksom korisnosti 27.

Početak meča obeležilo je mnoštvo faulova na obe strane, koje su mahom skupljali centri. Zbog povrede Vukosavljevića koji nije nastupio u ovom meču, startni centar bio je Marko Špica, koji je za samo par minuta u prvoj četvrtini skupio 3 lične greške. Trener Nikolić je morao da reaguje, i ubaci kapitena Mijatovića. Mijatović je takođe tokom sezone napravio ogroman broj ličnih grešaka u poređenju sa minutažom koju je imao. Slično je bilo i ovaj put, za manje od 3 minuta Mijatović je skupio 3 lične greške. Nikolić je bio prinuđen da napravi još jednu izmenu, i ubaci novajliju Šulovića. On je svoju šansu fantastično iskoristio, odlično je sarađivao sa plejmerkerom Aleksićem, i u jednom delu meča držao Radnički u egalu.

I Partizan je imao problem sa faulovima centara jer su i Katić i Džavai takođe u prvom poluvremenu skupili po 3 lične greške, što je trenera Partizana nateralo da pomeri Gista na poziciju centra. Danas nekako odsutni Gist se nije najbolje snašao u toj ulozi, pa je Jovanović pred kraj poluvremena pružio šansu i mladom Bešoviću. Radnički je prvo poluvreme završio sa poenom prednosti, iako je mogao možda da bude i ubedljiviji, ali je dopustio Partizanu da se u poslednjem minutu serijom 5:0 približi.

Drugo poluvreme nije počelo tako dobro za goste. Igrači Partizana su na poluvremenu očigledno dobili instrukcije da ne oklevaju sa šutiranjem za tri poena kada ostanu sami. Ređale su se trojke Milosavljevića, Lučića, Džerelsa… Tu nije bio kraj problemima Radničkog, jer je Čakarević napravio dva brza faula, ukupno četiri, i trener Nikolić je morao da ga izvadi iz igre, i ubaci Šveđanina Gadeforša. Partizan je stvorio u tom periodu treće četvrtine 9 poena prednosti, ali su upravo Gadeforš i Miletić svojim poenima održali Radnički i ponovo ga vratili rezultatski u utakmicu. Partizan je imao još jedan veliki nalet na samom kraju četvrtine, kada se prosto razgoropadio Veseli, i sa par zakucavanja podigao publiku na noge. U toku tog naleta Partizana sudije su gostujućoj klupi dodelile i tehničku grešku zbog prigovora, i tako je Partizan otišao na odmor pred poslednju četvrtinu sa velikih +7.

Činilo se da je sve izgubljeno, da Radnički neće imati snage. Čakarević je bio na klupi od početka treće četvrtine, Stiven Marković je imao loše šutersko veče, Majkl Li je bio odlično čuvan od strane Partizanovih igrača. Trener Nikolić je ubacio svog džokera, kapitena Danila Mijatovića, koji kao da je dobio poruku od Čakarevića kada je ulazio u igru-„Gde ja stadoh, ti produži!“ Radnički je za samo minut potpuno anulirao prednost Partizana sa kraja treće četvrtine. Mijatović, Gadeforš, Aleksić sipali su trojke jedan za drugim. Sa druge strane, iako su i dalje igrači Radničkog, možemo reći i bezobrazno, domaćim igračima ostavljali prostor za šut za tri, ruka im nije bila mirna. U broju promašenih trojki prednjačio je kapiten Partizana Božić, koji je za 18 minuta koje je proveo na parketu šutnuo čak 13 trojki, a pogodio samo dva puta. Ušlo se u neizvesnu završnicu. Partizan imao puno ofanzivnih skokova, ali jednostavno nije mogao da pogodi šut za tri poena, a Radnički je prosto zaključao reket. Na kraju meča viđene su neverovatne blokade, Mijatovića na Gistu, Lija na Džerelsu, a posebno zanimljiva bila je blokada Stivena Markovića na Džavaiju. U poslednjem minutu viđena je panika i dezorganizovanost u napadima Partizana, dok je Radnički odigrao smireno i hladno, i tako zabeležio veliku pobedu.

Partizan – Radnički 91:96     (29:27, 16:19, 29:21, 17:29)