Radnički u osmini finala Kupa Srbije (VIDEO)

U sredu u ranim poslepodnevnim satima odigrana je fudbalska utakmica šesnestine finala kupa naše zemlje u kojoj su se sastali FK Radnički 1923 i FK Rad. Pred oko 3500 gledalaca, od kojih je većina, doduše, malo kasnije došla na stadion, jer je utakmica počela u terminu od 15:30h, videli smo solidnu, čvrstu i požrtvovanu igru sa obe strane sa dosta borbe na samoj sredini terena, ali i arbitra koji, iako je u dosta situacija pustio da se igra nastavi, jednostavno morao da iskontroliše grubosti sa sedam pokazanih žutih kartona.

Već posle tridesetak sekundi videli smo izglednu šansu gostiju, kada je Ajković prošao po levoj strani i centrirao, a Jovanović nije uspeo da sprovede loptu u mrežu.  Ova šansa gostiju kao da je probudila Kragujevčane, koji  su ubrzo uzvratili i to po boku, u 4. minutu preko Kostića po levoj strani i dva minuta kasnije preko Božovića po desnoj strani kada  nakon centaršuteva lopta nije htela u gol. Peđa Živadinović je u tim momentima bio najistureniji u timu domaćina. Ivan Božović je igrao pravog ofanzivnog beka i špartao duž desne aut linije u stilu vrhunskih bekova. U 12. minutu, nakon još jednog njegovog prodora, Milošković je oboren u šesanestercu i nije zahvatio loptu, a arbitar je odmahnuo rukom i nije pokazao udarac za najstrožu kaznu.

Narednih petnaestak minuta vodila se velika borba na sredini terena, ne toliko interesantan period utakmice, ali svakako nešto što ide u prilog tome da je ova utakmica proglašena za derbi ove faze kupa Srbije.

U 25. minutu gosti su krenuli napred i raspoloženi Stanojević je uputio dobar udarac ka golu Pustinjakovića, koji je završio preko gola. Četiri minuta kasnije, opet Stanojević šutira, spustio je nišanske sprave, ali pravo u visokog štopera domaćih, Miloša Tintora. U 34. minutu nakon nesporazuma u odbrani Rada, korner sa desne strane izveo je odlični Filip Kostić, čiji je centaršut bio precizan, ali je iz izgledne prilike  Tintor glavom šutirao pravo u Danilovića. U 41. minutu, Kostić je iz jedne polukontre izbegao ofsajd i primio loptu iskosa sa leve strane i uputio udarac sa ivice kaznenog prostora u dalji ugao gola Rada, ali je Danilović odlično intervenisao i spasao siguran pogodak. Dva minuta kasnije, nakon oduzete lopte, kapitena Kragujevčana Željko Milošević, je istrčao pravi slalom od skoro dve trećine terena i uposlio Miloškovića, koji se našao “ jedan na jedan “ sa levim bekom gostiju, krenuo je u jedan, pa drugi dribling i preterao.

Poslednji minut prvog poluvremena obeležio je Pantić koji je zapretio odličnim udarcem iskosa sa desne strane, ali je Pustinjaković, na sreću domaće publike, uspeo da iskontroliše tu loptu.

Na poluvremenu su se razišli oblaci iznad Čika Dače, a kada se tome pridoda i ulazak Spalevića, miljenika domaće publike, sve je išlo u prilog tome da će drugo poluvreme biti zanimljivije. Međutim, na opšte iznenađenje, ulaskom Spalevića Kragujevčani su dobili i trećeg ofanzivnog igrača, ali kao da su „dali loptu gostima“ i bez presinga omogućili gostima inicijativu. Tako su prvu priliku u drugom poluvremenu imali  gosti, i to  preko odličnog Jovanovića iz kontra napada došli u situaciju da ugroze domaći gol, ali je Pustinjaković opet bio na mestu. U 50. minutu odlična akcija Rada, Stoiljković prima loptu na grudi i zahvata volej ali lopta ide pored gola. Pustinjaković u 54. minutu dobija žuti karton nakon odugovlačenja prilikom ispucavanja lopte i od 61. minuta, ulaskom svežeg Stojakovića, domaći kreću ofanzivnije. Gosti su se malo povukli i čekali šansu iz kontranapada. Presing je urodio plodom u 70. minutu, kada je Spalević nakon greške odbrane šutirao sa dvadesetak metara u golmana Danilovića. Igralo se veoma čvrsto i jako, sa dosta jakih duela i istrošilo se dosta snage u tim momentima, jer su gosti odgovorili jakom odbranom.

Poslednjih desetak minuta utakmice delovalo je kao da se obe ekipe spremaju za izvođenje jedanaesteraca, igralo se najsigurnije moguće, jer se greške ne praštaju. U tom momentu, kao da su obe ekipe bile zadovoljne nerešenim ishodom, tako da je ritam igre dosta opao. I kada su svi mislili da se samo čeka sudija Vasić sa poslednjim zviždukom, desio se pad koncentracije domaćih. Nikola Stojiljković, krilo gostiju, stvorio se potpuno sam ispred golmana Radničkog, i kada su svi već videli loptu u mreži, odlični Pustinjaković je spasao svoju ekipu eliminacije odličnom intervencijom. Minut kasnije, u sudijskoj nadoknadi, sjajna „jedanaestica“ Kragujevčana Filip Kostić je prošao po ko zna koji put po levoj strani i oboren je  na ivici kaznenog prostora.  Očekivao se centaršut u kazneni prostor domaćih. Međutim, Stojaković je dodao po zemlji loptu i sa ivice kaznenog prostora umorni Kostić šutira, ali mu lopta prelazi preko noge i odlazi visoko. To je, ujedno, bila i poslednja prilika na utakmici i sudija Vasić je označio kraj utakmice i pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

Prvoj seriji penal-lutrije sigurno su pristupili sveži igrači, sa jedne strane Lepović, a kod gostiju Koković. (1:1) U drugoj seriji Lesta Milošković je pogodio za 2:1, a odgovorio je sa druge strane naš Šumadinac Milivojević. (2:2) Izvođač većine prekida u prošloj sezoni, koji je na ovoj utakmici uspešno zamenio povređenog Nenadića, Marko Ristić, bio je siguran sa bele tačke za 3:2. Ranđelovićev udarac zaustavio je raspoloženi Pustinjaković i Radnički je bio u velikoj prednosti. Međutim, kada su svi mislili da je posao završen, Danilović zaustavlja u sledećoj seriji  udarac Stojakovića i daje šansu gostima za izjednačenje. Međutim, još jedan Kragujevčanin, Slavko Perović pogađa stativu i u poslednjoj seriji omogućuje Spaleviću da pogotkom povede svoj tim među 16 najboljih u kupu. Spalević pogađa i nastaje slavlje i na terenu i na tribinama.

Domaća ekipa nema mnogo vremena za proslavu pobede, jer ih već u subotu na stadionu „Čika Dača“ očekuje prvenstveni duel sa veoma dobrom ekipom Borca iz Čačka, sa željom da se nastavi serija bez poraza u ovoj sezoni.

Radnički 1923 – Rad 0:0 (0:0), penalima 4:2

Stadion: „Čika Dača”.
Gledalaca: 3.500.
Sudija: Aleksandar Vasić (Novi Žednik).
Pomoćnici: Dejan Petrović (Kikinda) i Branislav Mršić (Zrenjanin).
Žuti kartoni: Pustinjaković, Kostić, Božović (Radnički 1923), Raspopović, Ranđelović, Milivojević, Stanojević (Rad).
Strelci iz penala: 1:0 Lepović, 1:1 Koković, 2:1 Milošković, 2:2 Milivojević, 3:2 Ristić, 3:2 Ranđelović (Pustinjaković odbranio udarac), 3:2 Stojaković (Danilović odbranio), 3:2 Perović (stativa), 4:2 Spalević.

RADNIČKI 1923: Pustinjaković, Božović, Ristić, Tintor, Milošević, Nedović, Krmar (od 46. Spalević), S. Petrović (od 78. Lepović), Milošković, Kostić, Živadinović (od 60. Stojaković).

RAD: Danilović, Pantić, Ranđelović, Jovanović (od 64. Koković ), Ajković (od 68. Mrkela), Perović, Pajović, Stojiljković, Raspopović (od 36. Milivojević), Božičić, Stanojević.

Igrač utakmice: Filip Kostić (Radnički 1923).