Sajmon nije mogao sam

U subotu je u Milenijumu mlada i poletna ekipa Hemofarma, sa puno energije u odbrani i srčanosti u napadu uspela da sruši tradiciju i nakon tri godine u regionalnoj košarkaškoj ligi savlada ekipu Radničkog rezultatom 70:66 (23:24, 20:17, 8:16, 19:9).

Neočekivano, ekipa Radničkog je pretrpela i treći poraz ove godine u Aba ligi iz četiri odigrana duela, i vidi se da još uvek nije sve ukomponovano shodno očekivanjima i ciljevima Kragujevčana.

Od samog početka bilo je očigledno da će se voditi izuzetno žestoka borba. Vrščani su poveli sa 6:0, ali tada se razigrao Amerikanac Sajmon. Zahvaljujući njegovih 17 poena u prvoj četvrtini Radnički je uspeo da preuzme konce igre.

Do kraja prvog poluvremena Vrščani su imali dosta problema pod koševima, nikako nisu mogli da zaustave izuzetno raspoloženog Sajmona, ali ni ostale igrače Radničkog. Sajmon je imao učinak 8/8 šut iz igre (19 poena na poluvremenu) i šest skokova.  Ipak, ulaskom Maraša i poenima Otaševića Hemofarm je uspeo da napravi preokret i poluvreme završi sa 43:41. U trećoj četvrtini obe ekipe su igrale dosta konfuzno, i pravile puno grešaka. Simon je Radnički u 27. minutu doveo do pet poena razlike (47:52). Njegovu dominaciju prekinuo je Uroš Petrović, ali to je bilo isuviše malo da bi Vrščani napravili preokret.

Triler završnica je počela trojkom Šutala, da bi nešto kasnije Savović realizovao dva bacanja i izjednačio rezultat. Usledio je još jedan neuspeli napad Radničkog i Vrščani su imali otvoren put ka trijumfu. Šutalo je šutirao uz sam zvuk sirene, lopta se odbila od obruča, a Nešović je bio najviši u skoku i dvadesetak sekundi pre kraja doveo Vrščane u vođstvo. Nakon još jednog nerealizovanog, dvadesetak sekundi pre kraja, Kragujevčani su faulirali Jeremića. Bek Vrščana je pogodio dva penala i praktično rešio pitanje pobednika.

Kontrola nad utakmicom četvrtog kola sasvim je izgubljena u četvrtoj četvrtini u koju se ušlo sa šest poena prednosti – 57:51, ali je za poslednjih deset minuta tim Miroslava Nikolića postigao svega devet poena, a primio 19, što je naposletku i donelo pobedu domaćinu, prvi put u Jadranskoj ligi za tri godine nadmetanja ova dva kluba.

Utakmica je završena serijom domaćina 9:0, kada je ekipa Radničkog delovala bespomoćno, bez raspoloženog šutera. Kragujevčani su ubacili tri trojke za 40 minuta igre, od ukupno 26 šuteva van linije 6,75m. Sinovec je, čini se, prinudno bio slab u napadu jer je igrao veoma jaku odbranu, a i išao je veoma čvrsto na ofanzivni skok, nakon toliko promašenih šuteva za tri poena. Pavković još nije navikao da bude menjan ovako često pa nije ušao u ritam na pravi način, a Marković je sa 8 asistencija donekle preuzeo njegovu ulogu u igri „dva na dva“ sa tamnoputim Sajmonom. Lučić nije ulazio u igru, Mur je imao jednu ukradenu loptu kao i obično, dok se bivši kapiten Crvene Zvezde Boris Bakić nije snašao, ipak je tek pre dva dana stigao u četu Kragujevčana.

Najvažniji statistički parametar ove utakmice verovatno je taj, da je spoljna linija Kragujevčana (pozicije jedan, dva i tri) šutirala van linije 6,75 bez pogotka i to 0/17  (Pavković 0/5, Marković 0/5, Sinovec 0/4, Gadeforš 0/2, Mur 0/1). Nadajmo se da su ovim bekovi „ispunili bonus“, pa se ovo neće ponavljati.

Miroslav Nikolić, trener Radničkog: Da budem iskren nadali smo se povoljnijem skoru na startu sezone iako smo imali težak raspored, međutim ovu utakmicu smo izgubili pre svega zbog naših grešaka i promašenih otvorenih šuteva. Hemofarm je ekipa koja na svom parketu može svakoga da iznenadi. Naša koncepcija ove sezone je da igramo napadačku košarku sa puno šuteva, a to ovoga puta nismo uradili. Izuzetno slabo smo šutirali, naročito za tri poena.

Željko Lukajić, trener Hemofarm Štade: Dogovorili smo se da pokušamo da igramo što agresivnije na spoljne igrače Radničkog. Znali smo da su njihovi glavni aduti u igri Pavković i Marković, uspeli smo da ih anuliramo. Naše neiskustvo smo nadoknadili velikom željom i agresivnom igrom. Nismo uspeli da zaustavimo Sajmona, ali smo zato zaustavili ostale igrače Radničkog. Zahvalio bih se publici koja je bila uz nas i koja je umela da prepozna naše zalaganje.

Hemofarm STADA – Radnički 70:66 (23:24, 20:17, 8:16, 19:9)