KRAGUJEVAČKI SPORT

KGSPORT.INFO

Sedamdeset godina boksa u Kragujevcu

Povodom 70 godina postojanja boksa, u Sali Skupštine grada, održana je promocija monografije “70 godina boksa u Kragujevcu“ koju potpisuje autor Mića Ranković, hroničar. Predstavnici menadžmenta kluba zahvalili su se gradonačelniku Kragujevca Veroljubu Stevanoviću i njegovim saradnicima na odlučnosti u podršci da jedan od najtrofejnijih klubova povrati svoj uspeh i slavu.

U prisustvu gradonačelnika Stevanovića, predstavnika grada, predstavnika Bokserskog saveza Srbije i Bokserskog saveza Šumadije, velikih imena srpskog i jugoslovenskog boksa, veterana i najmlađih predstavnika kluba, medija, ljubitelja i poštovaoca ove plemenite veštine, govorio je autor prve monografije o sportu koji je proslavio grad i imena sportista van granica Srbije i tadašnje Jugoslavije.

“Izrada ove monografije bio je veliki izazov za mene ali završivši je prelazim na sledeći posao. Namera mi je da zabeležim razvoj drugih klubova. Ove godine fudbalski klub u Kragujevcu obeležava 110 godina postojanja, košarka 70 godina, a ima i malih klubova koji obeležavaju 5 ili 10 godina postojanja. Čast mi je bila da sam imao prilike da se sretnem i razgovaram sa velikim imenima i majstorima ovog sporta“ – rekao je autor knjige, Mića Ranković.

Na bogat istorijat ove plemenite veštine koja je iznedrila vrhunske sportiste koji su na viteški način i uz puno poštovanje svog protivnika osvajali trofeje, organizatori manifestacije kratkim filmom podsetili su prisutne. Posle predstavljanja monografije uručene su plakete i zahvalnice veteranima i prijateljima kluba, uručena je knjiga predsedniku BS Srbije, a prvi primerak monografije, gradonačelniku Kragujevca Veroljubu Stevanoviću, uručio je najstariji član BK “Radnički“, bokser i trener Slavko Sorgić.

“Sport u Kragujevcu je na najvišem mogućem nivou, ali nažalost boks nije na poziciji na kojoj bi trebalo da bude. Razlog tome su trenutni uslovi, na nama je da to promenimo. Ako smo uspeli da iz “beton“ liga neke sportove podignemo na najviši mogući nivo vreme je da to učinimo i za ovaj klub“ – istakao je gradnačelnik Stevanović, prisećajući se velikih imena i vremena kada je Kragujevac živeo za boks, a ljubitelji ove veštine sa nestrpljenjem čekali mečeve.

Prema rečima recezenta Jugoslava Barjaktarevića, monografija je urađena u poslednjem trenutku jer je sve manje onih sugrađana koji mogu da govore verodostojno i hronološki tačno.

Hroničar Mića Ranković vođen idejom da od zaborava spasi bogatu istoriju trofejnog kluba i porodicu sportskog društva “Radnički“, uspeo je da podseti na sve koji su kroz klub prošli i ostavili traga. Bez želje da se nametne, Ranković je pristupio velikom poslu istraživača, hroničara i beležnika, preturajući po uspomenama pojedinaca, natpisima očuvanih novinskih članaka, beleškama i dokumentima, kako bi se dokopao svakog detalja koji može da bude važan. To je preobiman posao jer iz sećanja pojedinaca o istoriji boksa u Kragujevcu nisu istrgnuti samo najvažniji detalji već i sitnice čija vrednost sa ove vremenske distance posebnim tonom boji monografiju – rekao je Jugoslav Barjaktarević, recezent monografije i novinar.

Izvor i foto: kragujevac.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

error: Content is protected !!