Treći trijumf u nizu košarkaša Radničkog

U već redovno neizvesnoj završnici, košarkaši Radničkog su nakon produžetka savladali ekipu Heliosa rezultatom 98:90 (32:24, 15:23, 19:20, 18:17, 6:14) na poslednjem gostovanju u 2011. godini. To je najubedljivija pobeda u susretima ova dva rivala za dve sezone koliko su se nadmetali u Jadranskoj ligi do sada.

Serija poraza Kragujevčana lagano tone u zaborav i služi kao opomena, sada se nalaze u seriji od tri pobede, pred poslednja tri kola prvog dela sezone koja će odigrati pred domaćom publikom.

Triler završnice u poslednjim okršajima postaju prednost Šumadinaca. Karakter koji treba da krasi igrače sve vreme u svakoj utakmici dolazi do izražaja na poslednja tri meča. Pribranost i smirena ruka definiše poslednje minute i ovoga puta u igri Kragujevčana, a balast brzopletosti je prebačen na stranu protivnika kojima napadačke kombinacije zakazuju kada je najpotrebnije (u ovom okršaju, Helios je imao čak deset nerealizovanih napada u pet minuta produžetka).

Igrač koji nosi epitet ključnog čoveka srpsko-slovenačkog raspleta u desetom kolu je svakako Stiven Marković. Pouzdani plejmejker u sastavu Miroslava Mute Nikolića je u poslednjim minutima šest puta stajao na liniju slobodnih bacanja i ni jednom nije promašio. Prethodno je još jednom bio siguran sa penala, pa je zabeležio realizaciju 7/7 za jedan poen. Povrh toga, sem najvišeg indeksa korisnosti – 39, imao je „dabl-dabl“ učinak sa 27 poena (za dva poena 4/8, trojke 4/7) i 11 asistencija, pet skokova u odbrani, dve ukradene lopte, a kao jedini „greh“ ostaće mu dve izgubljene lopte.

Raspoložen za ostvarenje cilja dolaska u Domžale bio je američki tandem Kragujevčana: Skot je imao 19 pogodaka (četiri asistencije, 12 skokova), a Sajmon – 18 poena (osam skokova). Bitnu šutersku ulogu, uz jaku odbranu, odigrao je i Sinovec sa 13 pogodaka (bacanja 6/6), a poene su još upisali i povratnik na terenu Gadeforš – devet poena (za dva poena 3/4, pet skokova), Bakić i Mijatović – po pet, kao i Lučić – 2 poena. Bila je to „Mutina osmorka“ koja je iznela breme očekivanja pristalica iz Kragujevca. Priliku za dokazivanje sačekaće na sledećoj utakmici Milosavljević i Sojačić, bez odigranih minuta u Sloveniji. Potvrda staloženosti ekipe ogleda se u realizaciji slobodnih bacanja, gde su gosti bili 19 puta uspešni iz 22 pokušaja, što je bitna korekcija ostvarenja u nekim prethodnim kolima regionalne lige.

Domaćini su u svojim redovima imali razigrani trio koji je postigao 20 i više poena: Gej – 27, Prepelić – 26 i Pašalić – 20. Međutim, u igri u kojoj se nadmeću petorke to je bilo nedovoljno da se za 40, odnosno 45 minuta, nadjačaju Šumadinci. Pogocima su pokušali da budu od dovoljne koristi: Petrović – 6 poena, Bubnić – 5, Marković – 4 i Jeftić – 2, ali će sačekati 11. kolo da združeno dođu do pobede nad rivalom. Na ovom susretu, samo su petorica igrača uspela da ostvare pozitivan indeks korisnosti.

Miroslav Muta Nikolić: – Očekivao sam ovako borbenu i nervoznu utakmicu, kako domaćih, tako i naših igrača. Mi smo u igri previše talasati. Imali smo dobar period napada i odbrane, ali igrači nisu uzeli u obzir sve ono što smo se dogovorili u svlačionici, tako da smo u pojedinim delovima igre imali probleme. Helios je svakako manje iskusne ekipa od naša, pa sam očekivao da ćemo lakše da dovede meč do kraja, nego što smo učinili. Ipak, definitivno sam zadovoljan pobedom.

Stiven Marković: – Bio je ovo težak meč, sa mnogo uspona i padova. Znali smo kvalitete protivnika ali na početku utakmice nismo mogli da sprečimo sve izuzetne raspoložene šutere. Ipak, uspeli smo da ih sustignemo, najpre, a onda i da budemo egal sa Heliosom na kraju regularnog toka utakmice. U produžetku smo se potpuno vratili u igru, postigli prednosti koju smo uspeli da održimo do kraja.

Posle deset kola Radnički ima četiri pobede i šest poraza i ostvaruje cilj pre početka serije susreta sa slovenačkim predstavnicima – uspinje se na tabeli ABA lige. Sledeća ambicija biće potpuno poravnanje u odnosu trijumfa i neuspeha. U narednom kolu rival će biti Zlatorog (10. decembar), potom dolazi Krka (17. decembar), a poslednja utakmica u ovoj godini biće prava poslastica za ljubitelje košarke u Šumadiji jer dolazi Makabi (27. decembar).

Helios : Radnički 90:98 (84:84, 66:67, 47:47, 32:24)