Ukrajinci tvrd orah za Radnički

Sreda 31.avgust je dan koji su mnogi ljubitelji košarke željno iščekivali. Danas je utakmicom između Srbije i Italije počeo šampionat Evrope u košarci, ali je i kragujevačka publika imala prilike da uživo vidi sjajnu ekipu ukrajinskog vicešampiona Donjecka, koju predvodi naš Saša Obradović. Pored našeg trenera, u ovoj ekipi igra još dosta naših internacionalaca, kao i bivši košarkaš Radničkog Majkl Li. Ukrajinska ekipa je u hali „Jezero“ slavila nad domaćinom rezultatom 60:73 (14:18, 11:12, 24:24, 11:19).

Kragujevačkoj publici su se predstavile još dve akvizicije Radničkog, krilni centar, „zlatni student“ Stefan Birčević i sjajni američki centar, Dejvid Sajmon. Sam početak utakmice nagovestio je da će ekipe igrati vrlo angažovano i čvrsto u odbrani, pa je kao posledica toga postignuto samo 55 poena u prvom poluvremenu. U tom delu igre dominirao je centar Radničkog Sajmon, koji je za manje od 6 minuta postigao 9 poena, uz stopostotan šut. Sa druge strane parirali su mu Vladan Vukosavljević i Dmitro Glojbov sa po 6 postignutih poena. Nakon izlaska američkog centra, gosti su napravili seriju od 12:0 za 4 minuta, pa je prva četvrtina završena rezultatom 14:18.

Druga četvrtina takođe je protekla u znaku snažnih odbrana, ali i atraktivnih blokada Stefana Birčevića, koji je podelio 3 „rampe“ bivšim košarkašima Radničkog, Liju i Vukosavljeviću, i na svoj konto dodao još 6 poena u ovoj deonici.

U poluvremenu treneri obe ekipe su očigledno podelili par saveta svojim organizatorima igre, što je rezultiralo znatno efikasnijom trećom četvrtinom. U ovom delu su se posebno istakli Dejvid Sajmon sa 8, Anton Gadeforš sa 7 poena, a na drugoj strani probudio se povremeni reprezentativac Srbije, Ivan Radenović sa 7 postignutih poena. Na kraju treće deonice rezultat je glasio 49:54.

Tri četvrtine Radnički je uspevao dobro da parira izuzetno kvalitetnom protivniku, ali je na početku četvrte četvrtine Donjeck ponovo podigao nivo igre, pogotovo u odbrani, i serijom od 10:0 došao do svoje najubedljivije prednosti od 15 poena. Tada je trener Nikolić zatražio tajmaut, neposredno posle toga uveo u igru mladog Milosavljevića, koji je na svoj 17. rođendan ponovio dobru rolu koju je imao i protiv Metalca. Sa dve asistencije, omogućio je Muru dve čiste pozicije van linije 6,75, koje je Amerikanac iskoristio. Radnički je serijom 8:0 za manje od dva minuta ponovo spustio razliku ispod 10, i time nagovestio da pitanje pobednika možda nije rešeno. Međutim, Li je zakucavanjem u svom stilu otpočeo novu seriju gostiju od 9:0 i Donjeck je mirno priveo utakmicu kraju.

Gosti su bez povređenog Avdalovića pokazali da će ove sezone biti vrlo ozbiljan protivnik svima u kvalifikacijama za Evroligu. Sa druge strane, ekipa Radničkog, iako još uvek nekompletna, pokazuje da može da igra protiv jakih ekipa, i da kockice polako počinju da se slažu. Najefikasniji u gostujućoj ekipi bio je Ivan Radenović sa 17 poena i 9 skokova, a kod Radničkog Dejvid Sajmon sa 17 poena i 6 skokova.

RADNIČKI – DONJECK  60:73 (14:18, 11:12, 24:24, 11:19)

Dvorana: „Jezero“.

Gledalaca: 1000.
Sudije: Mažić (Beograd), Mrdak (Beograd) i Vesković (Beograd).

RADNIČKI: Pavković 8, Popović, Lučić, Stojačić, Blagojević, Milosavljević, Mur 13, Gavrilović, Čankaja 5, Gaddefors 8, Birčević 9, Sajmon 17.

DONJECK: Shemoszuk 5, Kovalenko 5, Gleibov 14, Podolian, Radenović 17, Ryabchuk, Nelson 12, Ryeka, Lee 10, Kocergin, Tica 2, Vukosavljević 8.

U petak 2.septembra, u Beogradu će se sastati KK Radnički i ekipa Jeniseja iz Krasnodara, koju predvodi bivši trener Hemofarma, Crvene Zvezde i  pomoćni trener Svetislava Pešića u A reprezentaciji na EP u Turskoj 2001. i SP u Indijanapolisu 2002. godine, Stevan Karadžić, kada su osvojena dva zlata.