Zemunci održali čas košarke Kragujevčanima

Kategorija: Košarka

Košarkaši kragujevačkog Radničkog pretrpeli su još jedan težak poraz u Košarkaškoj ligi Srbije ove sezone. Pred oko 500 gledalaca u hali „Jezero“, izabranici trenera Zorana Todorovića položili su oružje pred ekipom Mladosti iz Zemuna, jednog od glavnih rivala u borbi za opstanak – 78:96 (19:30, 21:23, 16:23, 22:20).

Razlika od osamanest poena u korist gostiju iz Zemuna možda najbolje govori o odnosu ove dve ekipe u sinoćnoj utakmici. Jednostavno, Mladost je u svakom aspektu nadigrala domaći tim, koji je delovao totalno dezorganizovano tokom svih 40 minuta.

Dovoljno je napomenuti da je Radnički do prvih poena na utakmici došao tek u trećem minutu. Do tog momenta gosti su nanizali već sedam poena i što je najvažnije stekli neophodno samopouzdanje. Samo minut kasnije Zemunici stižu i do prvog dvocifrenog vođstva na utakmici (4:14), koje je borbeni Pavlović sa pet vezanih poena nakratko uspeo da prepolovi.

Međutim, uzvratio je na drugoj strani Vuk Malidžan sa pet svojih poena nakon nesportske greške Petra Beadera, pa je prednost gostiju ponovo vraćena u dvocifrene okvire. Zemunci su prvi kvartal okončali sa jedanaest poena viška – 19:30 i sa procentom šuta za tri poena od preko 70 odsto (5/7), koji je bio posledica pre svega odličnog protoka lopte u napadu i širine u igri koju su davali pokretljivi visoki igrači zemunskog tima.

Radnički je sa druge strane imao mnogo problema u odbrani, naročito pri zagrađivanju koša, što je još izraženije bilo u drugoj deonici. Upravo je veliki broj uhvaćenih lopti pod obručem Kragujevčana omogućio gostima da dođu do maksimalnih devetnaest poena prednosti u 16. minutu (27:46).

Domaći tim je u tim trenucima zaista delovao bespomoćno, kako u fazi odbrane, tako i u napadu, gde košarkaši Radničkog nisu uspevali da pronađu odgovarajuća rešenja, već su uporno pokušavali da spuštaju loptu na iskusnog Kljajevića, što su gosti pravovremenim udvajanjima i „skupljanjem“ odbrane u reketu uspevali da osujete.

Tek je ulazak Đorđa Milosavljevića uneo neophodnu agresivnost u igru kragujevačkog tima, koji je do tog trenutka delovao prilično anemično na terenu, bez potrebne energije. Sa dva pleja u igri, Todorović ne samo što je podigao agresivnost u odbrani na perimetru, već je i ubrzao igru u napadu, što je rezultovalo ekspresnom serijom od šest vezanih poena za „minus trinaest“ na isteku sedamnaestog minuta – 33:46.

Đorđe Milosavljević, jedina svetla tačka u ekipi Radničkog na meču sa Zemuncima

Ova rezultatska distanca od trinaest poena zadržana je do kraja poluvremena (40:53), a početkom trećeg perioda gosti serijom 11:0 stižu do ogromnih 40:64, pa je već tada bilo jasno da će Zemunci odneti dva boda iz „Jezera“.

Sve što su Kragujevčani uspeli da urade do kraja susreta, jeste da se u par navrata spuste na „minus četrnaest“ i to je sve. Na drugoj strani, košarkaši Mladosti su nastavili da drže košarkaški čas, zbog čega su u par navrata zaradili aplauze od trenera Radničkog Zorana Todorovića, ali i kragujevačke publike koja nije mogla da ostane imuna na sjajnu igru Zemunaca u napadu.

Bratislav Jeković bio je najefikasniji akter utakmice sa 21 poenom (5/7 za tri, 9 skokova, indeks 26), poen manje zabeležio je Vuk Malidžan, koji je sa 28 indeksnih poena (20 poena, 8 skokova, 9 asistencija) zaradio epitet najkorisnijeg igrača susreta, a dvocifren učinak u ekipi Mladosti ostvarili su još i Novaković sa 16 poena, Brkić sa 15 (12 skokova) i Nešović sa 13 poena.

Kod Kragujevčana jedini igrači sa dvocifrenim učinkom bili su Petar Beader sa 16 i Đorđe Milosavljević sa 12 poena (8 skokova).

Bio je ovo četvrti poraz košarkaša Radničkog ove sezone iz isto toliko odigranih mečeva. Kragujevačke košarkaše sada očekuju dva vezana gostovanja, najpre u Vršcu, a potom i u Novom Sadu protiv Vojvodine.

TODOROVIĆ NAGOVESTIO ODLAZAK

Mučno je bilo na konferenciji za medije nakon utakmice sa Zemuncima. Trener Todorović bio je vidno razočaran još jednim porazom svog tima, a Nikola Vasojević maltene na ivici suza.

– Sve se videlo na terenu. Evidentno je da nismo ispoštovali dogovor iz svlačionice i da nismo primili informacije od trenera na pravi način. Nedostajalo nam je koncentracije, volje, svega, pri čemu prvo polazim od sebe. Težak je trenutak. Ne mogu da kažem da nismo hteli da pobedimo, ali jednostavno izgoreli smo u toj želji. Svi mi igrači smo krivi za ovo što se desilo. Sezona jeste duga, ekipa po imenima nije loša, međutim, nekako ne štimamo na terenu. Naše je da radimo, a nešto mora da se menja. –  prozborio je Vasojević nakon završetka utakmice.

Reč je potom uzeo Zoran Todorović.

– Iskreno rečeno, ovo je najgora utakmica koju sam vodio ili kojoj sam prisustvovao, tako da je svaki komentar suvišan. Gledano igrački, to ne izgleda loše, ali neke informacije ne stižu do igrača, što je najveći problem. Nikako da se tu nađemo i kroz skauting, trening… Natrčani smo, nadskočeni smo, od svega što smo se dogovorili ništa nismo ispoštovali. Kod njih je lopta išla brže i bolje, imali su ideju u napadu, tačno su znali gde, šta, kako… Otvorili smo utakmicu veoma loše. Tri dobre odbrane u početku nije ispratila realizacija. Dolaskom Kljajevića odjednom smo se skoncentrisali samo na njegovu igru. I kada imamo bolje pozicije, tražimo njega u reketu. Iz takve postavke sa dva teška centra slabo trčimo u tranziciji, pa smo pokušavali sa niskim igračima, ali nismo uspeli. Za poluvreme smo imali jedanaest izgubljenih lopti, što je nedopustivo za bilo koju ekipu u KLS-u. – istakao je trener Radničkog u analizi meča sa Zemuncima, a zatim i nagovestio svoj skori odlazak iz Kragujevca:

– Moja lična odgovornost i vaspitanje ne daju mi više ni pravo, ni nadu da ostanem u Kragujevcu. Možda to nije najpoštenije, ali je najbolje u ovoj situaciji. Nadam se bi neko drugi mogao da podigne ovu ekipu i da se prilagodi igračima. Izgleda da ja nemam potrebnu energiju, iako sam mislio da ću moći da izguram ovu priču kako treba. – dodao je Todorović.

Sada je na potezu uprava Radničkog, koja će po svemu sudeći morati da pronađe novog trenera, kadrog da „trgne“ ekipu posle prilično lošeg starta sezone.

APLAUZI ZA ŽAOA I MAKSIMOVIĆA

Da kragujevačku publiku i pored visokog poraza njihovih ljubimaca nije napustio duh, dovoljan dokaz je situacija iz samog finiša utakmice, kada je trener Mladosti Branko Maksimović u igru uveo Kineza Žaoa, što je propraćeno salvom aplauza sa tribina, baš kao i pokušaji kineskog internacionalca da se upiše u listu strelaca.

Naravno, pre početka utakmice aplauzom je pozdravljen trener Mladosti Branko Maksimović, koji je duži niz godina radio u Kragujevcu kao deo stručnog štaba Miroslava Mute Nikolića.