Zvezda pala – prvi deo

U premijernom meču polufinalne serije plej-ofa Agroživ lige, Radnički u Jezeru dobrom igrom savladao Crvenu Zvezdu – 84:78 (32:18, 21:24, 17:18, 14:18).

Bila je to utakmica koja se razlikovala od ovosezonskih utakmica ova dva rivala. Pre svega, polufinalna utakmica domaćeg šampionata je sama po sebi veoma važna. Iako na žalost, u našoj košarci, domaći šampionat polako gubi na rezultatskom značaju, timovi i pristalice su pronašli razloga za motivaciju. Hala nije bila puna, a nadajmo se da neće biti prilike u polufinalnoj seriji da se to ispravi. Bolje u finalu…

Ekipa domaćina je pokazala praksu teorije da je najdominantnija napadačka ekipa u zemlji. Ne samo procentom šuta iz igre, već i podatkom od preko dvadeset asistencija po utakmici, što ima veoma malo Evropskih timova. Radnički je u prvoj deonici šutirao penale 11/11 (100%), što se odavno nije desilo. Napravljeno je ukupno 49 ličnih grešaka, gosti su imali više skokova u napadu nego u odbrani…da li je to posledica slabog defanzivnog skoka domaćina ili visokog procenta šuta (takođe domaćih) to je već za analizu.

Pavković je kapitenski povukao i dosta se istrošio na ovom meču, a trebaće mu svežine za naredne susrete. Očekivala se tvrda, oštra utakmica, jaka odbrana mladih Zvezdinih asova i brzi kontranapadi gostiju po uzoru na Dudu Ivkovića i našu reprezentaciju sa poslednjih akcija – dosta upotrebljavan izraz – „moderna košarka“.

Radnički je, ispostavilo se, utakmicu dobio u prvoj deonici koju je dobio rezlutatom 32:18. Ostale periode Zvezda je rezultatski dobila, ali to nije bilo dovoljno za potpuni preokret. Pavković (3/3 za tri poena) i Sajmon su krenuli snažno i precizno od samog početka. Iskustvom je doprineo i Vuksanović, koji je radio odličan posao u odbrani, kao i Birčević. Omara Tomasa, kao MVP-a italijanskog Palakanestra, Skot je ostavljao samog na šutu i nekoliko puta čekao njegove promašaje sa distance.

Boban Marjanović je igrao vrlo kratko i nije se najbolje snašao u brzoj igri koju Pešić forsira, jer mu kao veoma visokom centru treba dosta vremena da se vrati u odbranu. Sa druge strane, sa tom visinom, Bobi se trudi da ima što veću ulogu, u odnosu na Vraneša nekad u Partizanu, Perovića u reprezentaciji itd.. Dakle, uglavnom za zonsku odbranu, koja domaćima nije odgovarala u ovoj situaciji.

(Ona iziskuje šuteve spolja, usled velike razlike, protivnik ide na sve ili ništa, ruka se opusti, pogađaju se trojke, te brzo stiže rezultat. Radničkom je odgovarala odbrana blizu igrača, sa seckanjem igre faulovima, čime se čuva prednost, usporavaju svi naleti protivnika i prolazi vreme)

Dača Mijatović je ušao i pogodio prvu trojku u poslednjim sekundama prvog poluvremena iz sjajne  akcije koja je potsećala na akcije naših šampionskih reprezentacija, te u novije vreme, Argentinaca na Olimpijadi u Atini 2004…

Očekivao se manji broj poena u trećoj četvrtini, gosti su stali u zonu i tako probali da zbune domaćina (kao recimo BKK Radnički pre nekoliko nedelja). Sava Lešić se u tom periodu razigrao i iz sjajnih akcija matirao odbranu Radničkog u nekoliko navrata. Zbunjivanje nije uspelo, a Bakić je sa dve trojke, uz ovacije sa tribina održao dvocifrenu prednost pred odlučujući period igre. Sa još pet poena u poslednjoj deonici, te svih 11 u drugom poluvremenu, Bakić je dosta dobro odigrao protiv svog bivšeg tima, gde je bio i kapiten jedno vreme.

Poslednja deonica je počela tvrdo, na granici faula, skoro četiri minuta bez pogotka. Branko Lazić je pogodio svoje prve poene na utakmici tek u 35. minutu, van linije 6,75m. Iako nije uspeo da svoj indeks korisnosti time odvede u „plus“, dodao je nešto što je trebalo gostima tokom cele utakmice.  Popovići su se probudili, Tomas takođe, te i Nedović. Zvezda dolazi na samo četiri poena minusa i to uz dva tajm-auta Mute Nikolića.

A onda, „egzekutor“  Majkl „Slim“ Skot, jednim autolansiranjem tipa „zemlja -vazduh“  napustio je  ovozemaljski svet i prizemljio se tek negde na pola metra iznad Zvezdinog obruča, te prikucao loptu levom rukom preko Petra Popovića, uz opšte oduševljenje prisutnih.

Time je stavio „tačku na i“  što se ove utakmice tiče i novog poraza Zvezde u Jezeru.

Najbolji u gostujućim redovima poenterski bio je Petar Popović sa 15 poena  (7 skokova) , Sava Lešić je dodao 13 poena, NEdović deset, te Subotić 9 poena i pet skokova. U domaćem timu, najistaknutiji su bili Sajmon sa 24 poena, Pavković sa 16 poena i pet asistencija i Skot sa sedam poena i 9 skokova. Bakič je dodao važnih 11 poena u drugom poluvremenu.

Zvezda je imala 18 sokova u napadu (od toga pet u prvoj deonici koju je izgubila sa 14 poena razlike !?), nadskočila domaćina, ali im je falio još neki raspoložen košgeter i samim tim bolji procenat šuta iz igre.

RADNIČKI-CRVENA ZVEZDA 84:78 (32:18, 21:24, 17:18, 14:18)

Hala: Jezero
Sudije: Nešković, Jevtović, Vorkapić
Gledalaca: 3.500

RADNIČKI: Pavković 16, Sinovec 5, Sajmon 24, Marković 2, Birčević 7, Nešović, Bratić, Vuksanović 6, Marjanović 2, Skot 7, Mijatović 4, Bakić 11

CRVENA ZVEZDA: Čović 7, Ilić, Lazić 3, Nedović 10, Lešić 12, Subotić 9, Radivojević 6, Nikolić 2, Tomas 2, Milutinović 3, B. Popović 8, P. Popović 15

Revanš sledi već u utorak 29. maja u hali Pionir od 18 časova (najavljen je tv-prenos). Eventualna majstorica igraće se 1. juna u Kragujevcu.