Muta: „Ajde pokaži! „, Stiven: „Jel ovako?“ (FOTO)

U veoma uzbudljivom meču Agroživ košarkaške lige Srbije, ekipa Radničkog je u svojoj hali, u prepoznatljivoj atmosferi, serijom 12:0 u poslednja četiri minuta utakmice, nadigrala Crvenu Zvezdu DIVA, direktnog konkurenta za prva tri mesta na tabeli koja vode u ABA ligu naredne sezone. 80:68 (22:18, 16:20, 20:20, 22:10).

Od samog početka, po samom pristupu igrača, videlo se da je utakmica dosta bitna za obe ekipe. Domaći su posle nekoliko utakmica napravili 11 skokova u napadu, što pokazuje želju i zalaganje. Sa druge strane, izuzetno fizički spremna ekipa Zvezde,  igrala je veoma oštro tokom cele utakmice, u jakom ritmu, što je prepoznatljiva igra svih ekipa koje je vodio veliki trener, Svetislav Pešić.

Izjednačena utakmica skoro celim svojim tokom, kako „na oko“, tako i statistički, sve do poslednjih minuta, kada Stiven Marković vezuje tri trojke, i uz još jednu Skota, Radnički rešava utakmicu.

Prva deonica je pokazala kvalitet obe ekipe. Izjednačen sudijski kriterijum na obe strane i jak tempo igre, veoma jaka odbrana koja je sprečila pogotke za tri poena na obe strane.Domaći igrači su rasporedili faulove, čini se, „kao nikad“, te gosti nisu šutirali penale celu prvu deonicu. Dosta igrača se upisalo u strelce na obe strane, a Sava Lešić je sa par prodora sa rolingom, u stilu Kevina Lava,  izazvao uzdahe publike.

U drugoj deonici, Marković i Marjanović ulaze u igru (Muta je konačno nešto promenio što se petorke tiče), sudije dozvoljavaju igru na ivici faula i Zvezda pravi seriju 11:1 i odlazi na +6, češće postavljajući zonsku odbranu 2-1-2. Arbitri prekidaju igru najmanje što mogu u tom delu utakmice i tako podižu kvalitet košarke, iako je tih nekoliko minuta obeleženo sa došta grešaka na obe strane i takozvanih kompenzovanih sudijskih odluka. Stiven Marković trojkama obezbeđuje egal na poluvremenu. 38:38.

U nastavku meča, iskustvo na strani Radničkog. „Stranci i Pavković“ su preuzeli konce igre u svoje ruke, na drugoj strani, Pešić u vatru ubacuje najmlađe, Cvetkovića i Nedovića, koji se, za mnoge neočekivano dobro nose sa „pritiskom“, dokazujući ponovo ono što su dokazivali svih ovih godina u mlađim reprezentativnim selekcijama. Cvetković je pogodio dve, Nedović tri vezane trojke i Zvezda je u egalu.

Na drugoj strani, fenomenalni Skot je više „u vazduhu“ nego na parketu, svakim potezom diže publiku na noge. Drugih pet minuta treće četvrtine je Radnički odigrao veoma dobroi potsetio na neke delove utakmice protiv Partizana, aludirajući na konačan iskod u toj utakmici…

Poslednja deonica je bila veoma specifična. Egal utakmica do poslednjih minuta, kada Miroslav Nikolić, diže Stivena sa klupe (kako bi zamenio umornog Bakića, koji je takođe odradio fantastičan posao)  i rečima: “ Ajde, pokaži…! “ dodatno motiviše ovog košgetara koji sa tri vezane trojke odlučuje utakmicu, dok gostujuća ekipa sa nevericom gleda kako lopte ulaze u koš, jedna za drugom.  Radnički pravi seriju 12:0 i svodi goste na deset poena u poslednjoj deonici, te ukupno 68 poena za celu utakmicu, koji nisu dovoljni za pobedu.

Gosti su pokazali da su se do najsitnijih detalja spremali za ovo gostovanje u Jezeru. Sajmona su, nekoliko puta čuvala i po tri igrača, veoma oštra igra na „jedinicama“ Radničkog, menjali su se na Pavkoviću, pa i Stivenu, Bakiću… Pavke je odigrao fantastičnu napadačku rolu bez obzira što nije imao veliki košgeterski učinak. Njegovu ulogu je u tom segmentu preuzeo Marković.

Pored nesporno ogromnog doprinosa Stivena Markovića, veoma bitan momenat i važan razlog pobede domaćih je međusobni duel Skot/Tomas na pozicijama „tri“ , koji je, treba reći, itekako dobio tamnoputi krilni igrač Radničkog. Brži, skočniji od Tomasa, veliki motivator,Skot je čovek-emocija koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Opet je bio ubedljivo najkorisniji igrač meča sa 20 poena, sedam skokova i pet pretrpljenih faulova, indeks korisnosti 30. Stiven je dodao 21 poen( 7/8 za tri poena), dok je Sajmon sebi postavio visoke standarde, pa je na ovoj utakmici, iako sa 13 poena i pet skokova, bio skoro neprimetan.

Kod gostiju, Sava Lešić je do poluvremena nakupio 17 indeksnih poena, sa 9 poena i 9 skokova je završio utakmicu. Pratili su ga Nedović sa 14 poena i Cvetković sa 10, dok je iskusni Bojan Popović dodao samo 13 poena. Andreja Milutinović, kao  igrač sa možda i „najmekšom rukom“ u ligi, nije imao svoj dan, ostao je bez poena u Kragujevcu.

RADNIČKI – CRVENA ZVEZDA DIVA 80:68 (22:18, 16:20, 20:20, 22:10)

Hala: „Jezero“.
Gledalaca: 2.000.
Sudije: Juras, Pecelj, Mažić.

RADNIČKI: Pavković 7, Sinovec 6, Sajmon 13, Marković 21, Birčević 7, Nešović, Bratić, Vuksanović, Marjanović, Skot 20, Mijatović, Bakić 6.

CRVENA ZVEZDA DIVA: Čović, Cvetković 10, Ilić 2, Lazić, Nedović 14, Lešić 9, Subotić 2, Nikolić 4, Tomas 9, Milutinović, B. Popović 13, P. Popović 5.

Radnički u narednom kolu, u još važnijem meču dočekuje ekipu novosadske Vojvodine, u subotu popodne u kragujevačkoj hali.