Buran meč u Jagodini – „Ćurani“ sa kreča do pobede

U poslednjem meču 15. kola Jelen Super lige, fudbaleri Radničkog poraženi su u Jagodini od istoimenog domaćina sa 0:1 (0:1). Iako se očekivala jedna dobra utakmica između komšijskih ekipa, glavni sudija meča Novak Simović je doprineo da se strasti na terenu uzburkaju i da ovaj meč preraste u jednu farsu, čime je dodatno narušen ugled već dovoljno kompromitovanog takmičenja.

Radnički je u Jagodinu došao desetkovan, gotovo bez pola tima. Trener Ivančević nije mogao da računa na Fejsu, Stojmirovića, Petronijevića, Ivana Petrovića i Kneževića, kao i na Simovića i Otaševića, koji su podneli zahteve za raskid ugovora.

Zbog toga je trener Kragujevčana opet morao da posegne za privremenim merama. Samim tim, kao levi spoljni zaigrao je ponovo Petar Pavlović, koji je odigrao veoma dobro protiv Pazara na toj poziciji. U tim se, nakon odrađene kazne zbog crvenog kartona u Ivanjici, ponovo vratio Lazar Rosić i zauzeo poziciju štopera, u tandemu sa Tintorom. Na sredini terena, u startih jedanaest, ponovo je zaigrao Stefan Nedović umesto Ivana Petrovića.

I trener Jagodine Dodić je imao problema sa povredama svojih izabranika. On nije mogao da računa na Arsenijevića, Dukića, Damjanovića i kapitena Tomića.

U Jagodinu je doputovalo skoro dvesta „đavola“, koji su se od samog početka meča isticali podrškom svom timu, pa se mogao steći utisak da je Radnički domaćin, a ne Jagodina.

Posle žestoke borbe na sredini terena, prvi udarac ka golu na utakmici uputio je Radnički, kada je Beljić iz slobodnog udarca u 13. minutu tukao preko gola. U 15. minutu prva prilika i za Jagodinu. Mitošević je oprobao udarac, ali preko gola Čančarevića.

Velika šansa u 18. minutu za Radnički. Sjajno izveden aut Kragujevčana, Spalević se lepo otkrio, uputio loptu ka drugoj stativi, gde je ispred Marića intervenisao Milinković. Bunio se levi bek Radničkog, reklamirao očigledno igranje rukom, ali na kraju nije dobio čak ni korner. Veoma sporna situacija i novi posao za sudijsku komisiju FSS-a.

Odmah potom sudija Simović svira penal za Jagodince. Milinković je prošao po desnoj strani, uputio loptu u šesnaesterac Radničkog ka Đuriću, na koga je startovao mladi Lazar Rosić, ali tek nakon što je napadač Jagodine uputio udarac ka golu Čančarevića. Usledila je salva protesta od strane fudbalera Radničkog, kao i od strane stručnog štaba Kragujevčana. Međutim, sudija nije promenio odluku. Penal je izveo Aleksandar Pešić i tako u 26. minutu doveo svoj tim u vođstvo.

Novi peh za Kragujevčane već u 28. minutu. Trener Ivančević, koji nikako nije mogao da se pomiri sa spornim sudijskim odlukama, isključen je zbog protesta i morao je da se preseli na tribine.

U 35. minutu, posle kornera Radničkog, pokušao je Tintor glavom, ali preko gola. Polako se smirila tenzija nakon burnih deset minuta igre i Radnički je polako preuzeo incijativu na terenu. U 41. minutu sjajna šansa za domaće. Nakon centaršuta Mitoševića sa desne strane, Šušnjar je pogodio stativu. Puno sreće za Kragujevčane u ovoj situaciji.

U samom finišu prvog dela igre beležimo i pokušaj Stefana Petovića iz veoma teške situacije, ali nije bilo potrebe da Đuričić interveniše. Odmah nakon toga opasna kontra Jagodine po levoj strani, Rosić je neshvatljivo povukao jednog fudbalera domaćih sa leđa i vrlo lako je mogao da dobije drugi žuti karton, da mu sudija Simović ovaj put nije progledao kroz prste.

Na kraju veoma burnog poluvremena nova gužva na terenu. Kapiten Radničkog Spalević, koji nikako nije mogao da se pomiri sa odlukama sudije Simovića, ponovo je ispoljio nervozu, ali se situacija nekako smirila i igrači su se povukli u svlačionicu.

Na startu drugog poluvremena pritisak Jagodine. Jedna nesigurna intervencija Čančarevića u 48. minutu izazvala je opasnost pred golom Radničkog, ali su se na kraju Kragujevčani ipak odbranili. U 50. minutu odlična šansa za Radnički. Beljić je iz veoma teške situacije uspeo da centrira, golman Jagodine Đuričić zakačio loptu taman toliko da ona preskoči Spalevića, koji je usamljen čekao da je prosledi u praznu mrežu. Kragujevčani su posle te šanse zaigrali znatno agilnije.

Nova opasnost za Jagodince u 59. minutu. Mihajlović je pogrešio, tu je bio Spalević, koji nije uspeo da iskoristi ovaj poklon odbrane „ćurana“. U 65. minutu velika šansa za domaće. Šušnjar još jednom pogađa stativu, na odbitak natrčava Mitošević, ali Rosić interveniše na samoj gol liniji i tako spašava „đavole“. Jagodinci su potom tražili od sudije Simovića da pokaže ponovo na belu tačku, zbog navodnog igranja rukom od strane štopera Radničkog, ali zaista, nije bilo nikakve osnove za taj njihov protest.

Nova gužva u 78. minutu. Nakon slobodnog udarca Krivokapića, nezgodno je pao golman Jagodine Đuričić posle duela sa Tintorom, što je bio povod da se tenzije opet rasplamsaju. U poslednjih desetak minuta Kragujevčani su pokušali sa još jednim napadačem, pošto je Komnen Andrić zamenio Petra Pavlovića, a u samom finišu ušao je i Bojan Malinić. Ipak, promene rezultata do kraja meča nije bilo.

Mora se priznati da je sudija Simović pokvario jednu fudbalsku predstavu koja je obećavala. On je svojim čudnim kriterijumom potpuno izgubio „kompas“ i može se reći direktno uticao na rezultat svojim odlukama.

Kada se spusti zavesa na ovu polusezonu, moramo reći da je Radnički zaslužio više. Šesnaest bodova i deoba jedanaestog mesta na tabeli nisu toliko loš učinak kragujevačkog superligaša, kada se uzmu u obzir svi maleri koji su pratili ekipu trenera Ivančevića. Nadamo se da će Fortuna biti naklonjenija Kragujevčanima u prolećnom delu šampionata. Ono što je sigurno, to je da Radnički zaslužuje opstanak u elitnom rangu. A možda i nešto više…